Ile kosztuje drewno na opał?
Temperatury wyraźnie spadły i robi się naprawdę zimno. Tymczasem, szczególnie na wsi, wciąż nie brakuje pieców zasilanych drewnem, dlatego sprawdziliśmy ile kosztuje drewno opałowe, dzięki któremu kaloryfery nawet w trzaskający mróz pozostaną ciepłe.
Drewno to dobry surowiec na opał, ponieważ jest o wiele bardziej ekologiczne niż węgiel, którego spalanie wiąże się z emitowaniem do atmosfery dużych ilości dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń. Przejrzeliśmy notowania publikowane przez nadleśnictwa w północnej i południowej Polsce oraz ceny podawane przez portale branżowe topagrar.pl, halowies i drewnoskład.pl.
Mniej kaloryczne, za to bardziej eko
Drewno jest mniej kaloryczne niż węgiel, dlatego do wytworzenia takiej samej ilości ciepła potrzeba go więcej. Poszczególne gatunki drewna też mają różną kaloryczność energetyczną, dlatego warto celować w dąb, grab, buk, czy jesion niż w lipę, topolę czy brzozę. Te ostatnie są tańsze, ale spalają się szybciej. W efekcie oszczędność nabywcy może być połowiczna.
Nie zawsze taniej znaczy lepiej
Drewno na opał dostępne jest np. w nadleśnictwach, które proponują swoje cenniki. W tabeli pokazujemy orientacyjne, aktualne ceny brutto za metr sześcienny. Drewno opałowe powinno być odpowiednio przechowywane, osuszone i musi spełniać normy wilgotności, aby jego spalanie było bezpieczne i efektywne kosztowo. Maksymalna wilgotność to 20 proc., jednak najlepiej sprawdza się sezonowane drewno z drzew liściastych o 15-proc. wilgotności.
Źródło: topagrar.pl, halowies, drewnosklad.pl
Oprac. GS
»» Odwiedź wgospodarce.pl na GOOGLE NEWS, aby codziennie śledzić aktualne informacje
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Gaz? Halt! Ultimatum w sprawie ogrzewania
Kara za zakręcenie gazowego kurka
»» Dr Zbigniew Kuźmiuk o rosnących problemach budżetu - oglądaj na antenie telewizji wPolsce24