
TYLKO U NAS
Surowce. Zaskakująca wizja współpracy Ameryki i Rosji
Czy amerykańskie firmy znów zaczną działać w Rosji i uczestniczyć w projektach wydobycia metali ziem rzadkich? Według przedstawicieli Kremla taki temat pojawił się w trakcie rozmów o zawieszeniu broni w Ukrainie.
O powrocie biznesu USA do sektora wydobywczego i surowcowego w Rosji poinformował w mediach Kirił Dmitriew, specjalny wysłannik Kremla ds. międzynarodowej współpracy gospodarczej i inwestycyjnej. Jak informują media (m.in. agencja Reuters i RBC Ukrainy) Dmitriew, który także kieruje Rosyjskim Funduszem Inwestycji Bezpośrednich, stwierdził w rozmowie z dziennikiem „Izwiestia”, że rozpoczęto już nawet rozmowy ze stroną amerykańską na temat współpracy na temat surowców krytycznych i „innych projektów” w Rosji.
»» O negocjacjach umowy surowcowej między USA i Ukrainą czytaj tutaj:
Surowce na Ukrainie. Ameryka gra coraz ostrzej
Ameryka chce kontroli nad ukraińskimi surowcami
Oświadczenie to pojawiło się w szczególnym momencie, gdy władze USA przedstawiły nowe warunki umowy o surowcowej rządowi w Kijowie. Przypomnijmy, że Donald Trump oczekuje znaczącego udziału firm amerykańskich w eksploatacji złóż ukraińskich - nie tylko cennych metali ziem rzadkich ale i innych także ropy i gazu ale także wpływu na infrastrukturę. Waszyngton zaproponował kompleksowe rozwiązanie w postaci powołania specjalnego funduszu, który przejąłby kontrolę nad surowcami i w którym decydujący głos w zarządzie należałby do przedstawicieli USA. Te warunki okazały się znacznie bardziej wymagające od zaproponowanych kilka tygodni wcześniej.
Informacje o możliwej współpracy surowcowej amerykańsko-rosyjskiej najpewniej są zaskoczeniem tak dla ukraińskiego rządu jak i dla władz unijnych. Szczególnie że rosyjskie media zasugerowały, iż temat ma być omawiany również podczas kolejnych negocjacji z USA w sprawie zawieszenia broni w Ukrainie, zaplanowanych w Arabii Saudyjskiej już za dwa tygodnie.
Putin kusi. Czy to gruszki na wierzbie?
Pod koniec lutego prezydent Władimir Putin na jednej z konferencji prasowych już proponował Amerykanom współprace w zakresie eksploatacji złóż na okupowanych przez Rosję terytoriach Ukrainy a także w samej Rosji. Cytowany przez portal RBC Ukraine Andrii Kovalenko - szef Centrum Zwalczanie Dezinformacji, wskazał wówczas, że wypowiedzi Putina dowodzą, iż „Rosja nie jest już niezależnym graczem, lecz stała się terytorium zależnym gospodarczo, aktywnie wykorzystywanym przez silniejsze państwa”.
W końcu Rosja wyprzeda swój majątek narodowy, ponieważ wydała już wszystkie swoje zasoby na wojnę. To będzie jej dziedzictwo – kraj, który zbankrutował i stracił strategiczne znaczenie na arenie międzynarodowej – dodał.
O surowce krytyczne i metale ziem rzadkich Zachód zabiega od kilku lat, ale tak naprawdę to Chiny pod względem wydobycia i przetwórstwa są liderem światowym. USA liczą na możliwość konkurowania z nimi, dlatego starają się rozwijać własne zasoby. Ostatnio głośno jest o planie uruchomienia wydobycia ogromnych złóż litu z południowo-zachodniej części Oregonu, których wartość szacuje się na 1,5 biliona dolarów.
Agnieszka Łakoma
»» Odwiedź wgospodarce.pl na GOOGLE NEWS, aby codziennie śledzić aktualne informacje
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Efekt Tuska: lawina zwolnień grupowych!
W marcu na lokatach powiało wiosną
„Demontuj Teslę!” Na Zachodzie atakują salony i auta
»»Migranci w Polsce - mieszkańcy Zambrowa boją się wychodzić z domów – oglądaj na antenie telewizji wPolsce24