
Bruksela uderza w polskich producentów owoców i warzyw
Unia Europejska ogłosiła nowe, rygorystyczne normy dla 38 upraw, posiadających istotne znaczenie dla rozwoju i rentowności polskiego rolnictwa. Chodzi o limity pozostałości w gotowych produktach popularnej substancji czynnej o nazwie acetamipryd, występującej w środkach służących do zwalczania szkodników.
Drakońskie – z puntu widzenia ogrodników i sadowników – normy wejdą w życie już 19 sierpnia.
Ci producenci ucierpią najbardziej
Nowe przepisy mocno dotkną producentów takich owoców i warzyw, jak: jabłka, gruszki, czereśnie, morele, brzoskwinie, porzeczki, agrest, borówki, maliny, winogrona, pomidory, sałata, ogórki czy kapusta. Dla niektórych upraw dopuszczalny poziom acetamiprydu zostanie obniżony do jednej setnej miligrama na kilogram, co jest wartością na granicy oznaczalności.
Dodatkowe inwestycje, będzie drożej
Dostosowanie się do wprowadzanych regulacji oznacza oczywiście dodatkowe inwestycje, co bezpośrednio przełoży się na poziom cen w hurcie i detalu. Kompletny wykaz najpopularniejszych roślin, które znalazły się na unijnej liście, dostępny jest na stronie internetowej Komisji Europejskiej.
Źródło: ARiMR, StrefaAgro.pl
Oprac. GS
»» Odwiedź wgospodarce.pl na GOOGLE NEWS, aby codziennie śledzić aktualne informacje
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Nawrocki: nie zgodzę się na prywatyzację lasów
Złoto - koniec hossy, czy dopiero początek?
»»Ujawniamy, jak rząd pudruje inflację. Po wyborach znowu sięgną nam do kieszeni – oglądaj tylko na antenie telewizji wPolsce24
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.