Informacje

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

Jeszcze w sierpniu Polacy pojadą podbijać Białoruś

Polska Agencja Prasowa

  • Opublikowano: 14 sierpnia 2014, 20:00

  • 0
  • Powiększ tekst

Do końca sierpnia na Białoruś pojedzie misja gospodarcza producentów owoców i warzyw, by zbadać możliwości inwestycji i zwiększenia wymiany handlowej - poinformowało Ministerstwo Rolnictwa po czwartkowej wizycie ministra Marka Sawickiego w Mińsku.

Jak podał resort, Sawicki w Mińsku spotkał się z ministrem rolnictwa i wyżywienia Białorusi Leanidem Zajacem oraz wicepremierem Michaiłem Rusijem. "Przedmiotem rozmów była intensyfikacja współpracy polsko-białoruskiej w dziedzinie rolnictwa oraz wymiany handlowej artykułami rolno-spożywczymi" - zaznaczyło ministerstwo w komunikacie przekazanym PAP.

Jak podkreśliło, w czasie rozmów uzgodniono, że w najbliższych dniach dojdzie do spotkania głównych lekarzy weterynarii obu krajów w celu omówienia najważniejszych kwestii dotyczących bieżącej oraz dalszej współpracy w dziedzinie weterynarii i bezpieczeństwa żywności.

Natomiast do końca sierpnia zorganizowana zostanie misja gospodarcza przedstawicieli polskiego sektora owocowo-warzywnego. Jej celem będzie rozpoznanie możliwości wspólnych, polsko-białoruskich inwestycji oraz wymiany towarowej - dodało ministerstwo.

Białoruś jest jednym z najważniejszych partnerów gospodarczych Polski, trzecim po Rosji i Ukrainie wśród krajów WNP. Według danych Ministerstwa Gospodarki udział Białorusi w eksporcie polskich towarów w 2012 roku wynosił 1,6 mld dol. W 2013 roku nasze obroty wzrosły o 7 proc. do ponad 3,2 mld dol.

Kraj ten nie przyłączył się do rosyjskiego embarga na zachodnią żywność. Po jego ogłoszeniu władze w Mińsku nie kryły, że liczą na zwiększenie sprzedaży do Rosji swoich produktów i poprawę sytuacji gospodarczej. Białoruś jest głównym dostawcą żywności do Rosji. W 2013 r. wyeksportowała jej tam za 2,74 mld dol. Dla porównania większa o jedną trzecią Polska wywiozła w tym czasie do Rosji żywność o wartości 1,55 mld dol.

Jak podano w komunikacie, Zajac przyznał jednocześnie, że w tym roku na Białorusi nie ma znacznych rezerw pozwalających zwiększyć eksport żywności, gdyż z powodu afrykańskiego pomoru świń pogłowie żywca wieprzowego spadło o 20 procent, a z powodu upalnego lata spadła produkcja mleka.

Eksperci wskazują, że to potencjalna szansa dla producentów z Polski, którzy mogliby wypełnić lukę na białoruskim rynku. W ubiegłym roku wyeksportowaliśmy na Białoruś mięso wieprzowe o wartości 104 mln euro, jabłka i gruszki warte 50 mln euro oraz pomidory za 11 mln euro. Z danych resortu rolnictwa wynika, że całkowity eksport żywności z Polski na Białoruś wynosił ponad 300 mln euro. Jednak w 2014 r. z powodu wykrycia na terytorium Polski wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) władze w Mińsku zdecydowały się na zamknięcie swojego rynku na polską wieprzowinę.

(PAP)

Powiązane tematy

Komentarze