Informacje

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

Spółdzielcy skorzystają z MdM

Polska Agencja Prasowa

  • Opublikowano: 20 sierpnia 2014, 06:40

  • 2
  • Powiększ tekst

Członkowie spółdzielni mieszkaniowych będą mogli ubiegać się o finansowe wsparcie w ramach programu "Mieszkanie dla Młodych" - przewiduje przygotowany przez MIR projekt zmian w ustawie o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi.

Projekt, przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju opublikowano we wtorek na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji i skierowano do konsultacji.

Ministerstwo zaproponowało, by o finansowe wsparcie w ramach programu "MdM" mogli się ubiegać członkowie spółdzielni mieszkaniowych, podpisujący z nią umowę o budowę lokalu i na tej podstawie wnoszący do niej wkład budowlany. Obecnie w programie mogą uczestniczyć spółdzielnie mieszkaniowe działające jak deweloperzy oraz sprzedające mieszkania, których budowa już się zakończyła, została rozliczona i znany jest jej koszt.

Tymczasem inwestycje realizowane na podstawie umowy o budowę lokalu zobowiązują członka spółdzielni do wpłaty wkładu budowlanego. W takim przypadku spółdzielnia nie określa ostatecznego kosztu budowy mieszkania na etapie zawierania umowy o budowę lokalu. Koszty budowy są rozliczane dopiero w terminie sześciu miesięcy od dnia oddania budynku do użytkowania. Ponieważ w oparciu o umowę o budowę trudno jest zweryfikować cenę nabywanego mieszkania, obecnie w takim przypadku nie jest możliwe skorzystanie z programu "MdM".

Inna zmiana przewidziana w projekcie zakłada większe wsparcie dla rodzin wielodzietnych. W przypadku, gdy o dofinansowanie będzie się ubiegać rodzina z co najmniej trójką dzieci, dofinansowanie obejmie 65 m kw. lokalu, a nie 50 m kw., jak jest obecnie.

Projekt przewiduje także ustalenie wyższych parametrów procentowych wyznaczających wysokość dofinansowania wkładu własnego w przypadku nabywców posiadających więcej niż jedno dziecko. Wychowujący dwójkę dzieci będą mogli otrzymać dofinansowanie w wysokości 20 proc. wartości odtworzeniowej mieszkania, w przypadku trójki lub większej liczby dzieci wsparcie wyniosłoby 25 proc.

Obecnie ustawa przewiduje, że w ramach MdM rodzina bezdzietna i singiel dostaną od państwa 10 proc. ceny mieszkania. Jeśli rodzina lub osoba samotna ma potomstwo, dofinansowanie wynosi 15 proc. Jeżeli w ciągu pięciu lat od zakupu lokalu urodzi się trzecie bądź kolejne dziecko - można liczyć na dodatkowe 5 proc. wsparcia przeznaczonego na jednorazową spłatę części zaciągniętego kredytu.

Projekt rozszerza katalog osób, które mogą przystąpić do kredytu, kiedy kupujący nie ma wystarczającej zdolności kredytowej. Zgodnie z propozycjami MIiR do umowy kredytu w charakterze "dodatkowego kredytobiorcy" będą mogły przystępować dowolne osoby, a nie jak dotychczas zstępni, wstępni, rodzeństwo, małżonkowie rodzeństwa, ojczym, macocha lub teściowie nabywcy.

Ponadto projekt ma rozwiać wątpliwości interpretacyjne związane m.in. z pojęciem nowo wybudowanego mieszkania. Przewiduje, że dofinansowaniem wkładu własnego mogą być objęte również mieszkania powstałe w wyniku budowy lub przebudowy obiektu budowlanego.

W uzasadnieniu do projektu napisano, że od początku 2014 r. przez pierwsze siedem miesięcy funkcjonowania programu złożono 9 282 wnioski o dofinansowanie wkładu własnego na kwotę 211,3 mln zł. Z tego 7292 wnioski (na kwotę 165,4 mln zł) dotyczyły inwestycji zakończonych lub planowanych do zakończenia w 2014 r. Do końca lipca br. udzielono 7586 kredytów na kwotę 1 mld 369,8 mln zł w związku ze wsparciem z programu MdM.

Od 2014 roku osoby do 35. roku życia z pomocą państwa mogą zaciągać kredyty na zakup pierwszego mieszkania z rynku pierwotnego. O dopłatę mogą ubiegać się też młodzi, którzy kupią od dewelopera lub zbudują dom jednorodzinny. Pomoc państwa polega na dofinansowaniu wkładu własnego oraz spłacie części kredytu.

Zgodnie z przyjętą pod koniec września ub.r. przez Sejm ustawą "Mieszkanie dla Młodych", rodzina bezdzietna i singiel dostają od państwa 10 proc. ceny mieszkania. Jeśli rodzina lub osoba samotna ma potomstwo, dofinansowanie wynosi 15 proc. Jeżeli w ciągu pięciu lat od zakupu lokalu urodzi się trzecie bądź kolejne dziecko - można liczyć na dodatkowe 5 proc. wsparcia przeznaczonego na jednorazową spłatę części zaciągniętego kredytu. Dopłatą może być objęte maksymalnie 50 m kw. mieszkania lub domu o powierzchni odpowiednio do: 75 m kw. i 100 m kw. Ponadto rodzina z trójką dzieci może kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym o powierzchni większej o 10 m kw. niż przewiduje MdM. Dofinansowanie państwa dotyczy 50 m kw. lokalu.

(PAP)

Powiązane tematy

Komentarze