Informacje

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

GUS podał dane o cenach. Jest deflacja, choć nieduża, ale wyższa niż szacowali eksperci

Polska Agencja Prasowa

  • Opublikowano: 15 września 2014, 15:19

  • Powiększ tekst

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu spadły o 0,3 proc. rdr, a w porównaniu z lipcem - o 0,4 proc. - podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny. Dodano, że największy wpływ na inflację w ujęciu miesięcznym miał spadek cen żywności i odzieży.

Opublikowane dane okazały się zgodne z szacunkami ekonomistów.

Jak podał GUS w komunikacie, w stosunku do lipca w poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen.

"Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie niższe ceny żywności (o 1,8 proc.) oraz odzieży i obuwia (o 2,7 proc.), które obniżyły wskaźnik odpowiednio o 0,40 pkt. proc. i 0,13 pkt. proc." -

napisano.

Dodano, że podwyżki cen w zakresie łączności (o 1,3 proc.), a także towarów i usług związanych z mieszkaniem (o 0,1 proc.) podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 0,07 pkt. proc. i 0,02 pkt. proc.

"Ceny żywności obniżyły się w sierpniu br. w porównaniu z poprzednim miesiącem o 1,8 proc. (w lipcu br. spadek o 1,2 proc.). Najbardziej potaniały warzywa (o 13,4 proc.), owoce (o 5,8 proc.), cukier (o 3,5 proc.) i tłuszcze zwierzęce (o 1,1 proc.). Mniej niż w poprzednim miesiącu konsumenci płacili za tłuszcze roślinne oraz kasze i ziarna zbóż (po 0,4 proc.)" -

napisano w komunikacie.

Dodano w nim, że ceny napojów bezalkoholowych utrzymały się przeciętnie na poziomie z lipca br., a w górę poszły ceny m.in. kawy oraz wody mineralnej. Z kolei ceny herbaty, a także soków owocowych i warzywnych potaniały.

"Za wyroby tytoniowe należało zapłacić o 0,1 proc. więcej, a za napoje alkoholowe o 0,1 proc. mniej niż w poprzednim miesiącu" -

podał GUS.

Z danych wynika, że podrożały towary i usługi związane z mieszkaniem - o 0,1 proc., m.in. przez podwyżki opłat za usługi kanalizacyjne i zaopatrywanie w wodę. Z kolei ceny w zakresie wywozu śmieci jak i za najem mieszkania utrzymały się na poziomie zbliżonym do notowanego w lipcu br.

Podrożały ceny nośników energii - o 0,2 proc. Więcej niż przed miesiącem płacono również za energię cieplną (o 0,2 proc.).

GUS podał ponadto, że w sierpniu br. ceny towarów i usług w zakresie wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego potaniały o 0,2 proc.

Wzrosły natomiast opłaty związane ze zdrowiem (o 0,1 proc.), gdyż więcej należało zapłacić za urządzenia i sprzęt terapeutyczny, usługi stomatologiczne i lekarskie, a także szpitalne i sanatoryjne. Z kolei wyroby farmaceutyczne utrzymały się na poziomie obserwowanym w lipcu br.

Na niezmienionym poziomie pozostały ceny w zakresie transportu. Opłaty związane z łącznością podwyższono natomiast o 1,3 proc. Podwyżki odnotowano też jeśli chodzi o ceny towarów i usług związanych z rekreacją i kulturą - o 0,1 proc. mdm.

Mniej niż w lipcu br. płacono natomiast za artykuły ogrodnicze dla domu i ogrodu przydomowego (o 1,2 proc.), sprzęt audiowizualny, fotograficzny i informatyczny (o 0,7 proc.) oraz artykuły piśmienne, malarskie, kreślarskie (o 0,4 proc.).

W sierpniu br. opłaty związane z edukacją były wyższe niż w poprzednim miesiącu o 0,1 proc. Nie zmieniły się za to ceny w restauracjach i hotelach.

"Spośród innych towarów i usług, w sierpniu br. mniej niż w poprzednim miesiącu płacono za artykuły do higieny osobistej i kosmetyki (o 0,1 proc.). Ceny w zakresie ubezpieczeń utrzymały się przeciętnie na poziomie notowanym w lipcu br. Wzrosły natomiast ceny w zakresie usług fryzjerskich, kosmetycznych i pielęgnacyjnych (o 0,2 proc.) oraz opieki społecznej (o 0,1 proc.)" -

napisano w komunikacie.

GUS wskazał, że spadek cen towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu br., w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku, wyniósł 0,3 proc.

"Największy wpływ na ukształtowanie wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych na tym poziomie miały niższe ceny żywności i napojów bezalkoholowych (o 2,1 proc.), odzieży i obuwia (o 5,1 proc.) oraz w zakresie transportu (o 1,5 proc.), które obniżyły wskaźnik odpowiednio o 0,52 pkt. proc., 0,25 pkt. proc. i 0,14 pkt. proc." -

wskazał GUS.

"Wzrost cen napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych (o 3,8 proc.), związanych z łącznością (o 3,9 proc.), a także mieszkaniem (o 0,6 proc.), podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 0,25 pkt. proc., 0,21 pkt. proc. i 0,15 pkt. proc." -

dodano.

(PAP)

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych