Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Będą dalsze rozmowy na temat Funduszu Kościelnego

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 7 października 2014, 14:36

  • Powiększ tekst

Zapowiedź MAC, że w 2015 r. nie będzie odpisu podatkowego na Kościoły i związki wyznaniowe sugeruje, że rozmowy na ten temat będą jeszcze trwały - powiedział dziś przed obradami Konferencji Episkopatu Polski prymas Wojciech Polak.

"Czekamy na ustosunkowanie się rządu do propozycji, które (w lutym 2013 r.) złożył episkopat. Sądzę, że po uzyskaniu odpowiedzi będzie następna tura rozmów" - powiedział prymas.

Jak mówił, Kościół katolicki czeka na stanowisko rządu m.in. w sprawie wyliczenia sumy gwarantowanej, która w okresie przejściowym odpowiadałaby wysokości środków realnie przekazanych na składki duchownych oraz na uregulowanie kwestii ubezpieczenia kleryków na takich samych zasadach, jakie dotyczą innych studentów.

W ubiegłym tygodniu MAC poinformowało, że nie będzie zmian w finansowaniu Kościołów, a stanowisko rządu wobec ich postulatów zostanie wypracowane nie wcześniej niż na przełomie roku. Dopiero wtedy zostaną wznowione rozmowy.

Rozmowy ws. Funduszu Kościelnego i zastąpienia go odpisem podatkowym trwają od 2012 r. Projekt zmian przedstawił ówczesny minister administracji i cyfryzacji Michał Boni. 21 lutego 2013 r. strony ogłosiły "roboczy kompromis": Fundusz Kościelny miał zostać zastąpiony dobrowolnym odpisem 0,5 proc. Państwo przez 3 lata miało wyrównywać różnicę między tym, co zadeklarowali podatnicy, a dotychczasową kwotą ok. 90-100 mln zł przekazywaną z budżetu na Fundusz.

Przedmiotem rozpoczętych dziś obrad KEP są m.in. stosunki Kościół - państwo; jak powiedział prymas, chodzi o przypomnienie zasady, że istnieje między nimi autonomia "przy życzliwej i wzajemnej współpracy".

"I o taką współpracę zabiegaliśmy; ona była na poziomie instytucjonalnym, w komisji wspólnej rządu i episkopatu, a potem także na poziomie komisji konkordatowej, w której pracowaliśmy nad uregulowaniem spraw związanych z Funduszem Kościelnym. Pokazała ona, że nie były to proste i łatwe rozwiązania, niemniej odbywały się na zasadzie dialogu, choć nie zawsze sprawy, które były podnoszone znajdowały swe rozwiązanie" - mówił.

Jak mówił dziennikarzom wiceprzewodniczący KEP abp Marek Jędraszewski, relacje Kościół-państwo bardzo wyraźnie określa konstytucja i konkordat. "Pod tym względem nie ma większych obaw, a życie jak zwykle przynosi różnego rodzaju napięcia" - dodał.

Abp Jędraszewski poinformował też, że podczas obrad biskupi nawiążą do odbywającego się Synodu Biskupów w Rzymie poświęconego rodzinie. "Troską Kościoła jest, aby była dążność do prawdziwych małżeństw, a nie do życia w tzw. solówkach albo w związkach nieformalnych, tylko żeby to było małżeństwo sakramentalne" - podkreślił hierarcha.

Pytany o przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. w Krakowie, abp Jędraszewski powiedział, że jest to "ogromne wyzwanie duszpasterskie całego Kościoła" polegające nie tylko na organizacji tych dni w Krakowie, ale też w poszczególnych diecezjach. Wyraził nadzieję, że dzięki Światowym Dniom Młodzieży "młodzież odnajdzie swoje właściwe miejsce w Kościele".

PAP/ as/

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.