Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Szacunkowe dane o budżecie za rok 2012 dopiero pod koniec lutego

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano · 15 stycznia 2013, 10:39

  • 0
  • Tagi: budżet CIT gospodarka Ministerstwo Finansów PIT PLN polityka Polska Rząd VAT
  • Powiększ tekst

Szacunkowe wykonanie budżetu za cały 2012 rok będzie ogłoszone - jak co roku - w późniejszym terminie, prawdopodobnie pod koniec lutego br. - poinformowało w komunikacie Ministerstwo Finansów.

Na początku stycznia 2013 r. wiceminister finansów Hanna Majszczyk podała, że ze wstępnych szacunków resortu wynika, iż deficyt budżetu państwa na koniec 2012 r. wyniósł 31 mld 82 mln zł. Wyjaśniła, że dochody zrealizowano w 97,9 proc. planu, a wydatki wyniosły 96,9 proc. planu. Wiceminister zaznaczyła, dane wynikają ze wstępnego szacunku, który może ulec niewielkiej zmianie np. ze względu na przewidziane w przepisach wykonawczych do ustawy o finansach publicznych i ustawy budżetowej kwestie dotyczące rozliczania niektórych wydatków i zapisywania ich w ciężar jednego lub drugiego roku.

Według Majszczyk niższe wydatki wynikają między innymi z realizowania "wydatków w sposób racjonalny i celowy". Jej zdaniem oszczędności po stronie wydatków wynoszą ok. 10 mld zł. Zaznaczyła, że np. dotacje niewykorzystane zgodnie z przeznaczeniem podlegają zwrotowi do budżetu do końca stycznia. Zdaniem wiceminister poziom oszczędności zrealizowany w zeszłym roku jest porównywalny z poprzednimi latami.

Majszczyk wskazała ponadto, że zgodnie z obowiązującymi od zeszłego roku przepisami zwroty VAT za grudzień dokonywane przez urzędy skarbowe w styczniu obciążają następny rok (czyli zwrot VAT za grudzień 2012 r. obciąża budżet 2013 r.). Chodzi o kwotę ok. 2 mld zł.

Z podanych na początku stycznia przez MF informacji wynika, że dochody z tytułu podatku VAT zostały zrealizowane na poziomie około 91 proc. planu, z PIT około 99 proc., z CIT około 95 proc. Według MF powodem niższych wpływów z VAT jest m.in. zmiana struktury spożycia - resort zauważył, że nastąpiło przesunięcie konsumpcji z towarów o wyższych stawkach podatkowych w kierunku produktów opodatkowanych niższymi stawkami.

Zgodnie z ustawą budżetową ubiegły rok miał zamknąć się deficytem w wysokości 34 mld 999,5 mln zł.

(PAP)

mmu/ pad/

Komentarze