Koniec z odliczaniem VAT! Oto nowy pomysł skarbówki i ministerstwa, który zniszczy kolejne firmy
Fiskus znów przykręca śrubę w VAT - alarmuje Dziennik Gazeta Prawna, wyjaśniając, że potrącanie całego VAT od zakupów na firmę może się stać czystą teorią.
Otóż Ministerstwo Finansów chce, żeby od 2016 r. nawet prowadzący jednoosobową działalność określali, w jakim procencie zamierzają wykorzystywać laptopa czy biurko w biznesie, a w jakim na cele prywatne. I będą mogli odliczyć tylko tę pierwszą część podatku. Wynika to jednoznacznie z opublikowanego przez Ministerstwo Finansów projektu nowelizacji ustawy o VAT.
Zdaniem części ekspertów, będzie to dotyczyć także samochodów, od których już dziś można odjąć jedynie 50 proc. VAT. Jeśli więc przedsiębiorca korzysta z auta w 60 proc. służbowo, a w 40 proc. prywatnie, to odliczy tylko 60 proc. z 50 proc. VAT naliczonego. Czyli de facto tylko 30 proc. podatku. Jak wskazuje Radosław Kowalski wynika to wprost z uzasadnienia do projektu ustawy, gdzie MF napisało że prewspółczynnik: "znajdzie również zastosowanie w odniesieniu do kwoty podatku naliczonego, określonego zgodnie z zasadami wskazanymi w art. 86a ust. 1 ustawy o VAT, tj. w przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi".
Z taką interpretacją w sprawie samochodów nie zgadzają się jednak inni eksperci, m.in. Roman Namysłowski. Jego zdaniem, podatnik, który odlicza 50 proc. VAT nie będzie już musiał stosować prewspółczynnika. Ustawodawca daje bowiem wybór - albo przedsiębiorca korzysta z samochodu wyłącznie do celów służbowych i wtedy odlicza 100% VAT, albo wykorzystuje go w celach mieszanych (służbowych i prywatnych) i wtedy ma prawo do zryczałtowanego, 50-procentowego odliczenia tego podatku.
- W takiej sytuacji nie ma mowy o dodatkowym stosowaniu współczynnika. Byłoby to sprzeczne z ideą odliczania VAT od samochodów - podkreśla Namysłowski.
Co ciekawe, niektórzy eksperci sugerują, że nowe przepisy nie obejmą jednak osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, a głównie jednostek samorządu terytorialnego, stowarzyszeń, fundacji, publicznych szkół wyższych itp.
Osobnym problemem jest sposób ustalenia preswspółczynnika - czyli ustalenie proporcji odliczenia podatku naliczonego - na użytek służbowy i prywatny.
Projekt nowelizacji ustawy o VAT z 2 grudnia 2014 r. został obecnie przekazany do rozpatrzenia przez Komitet do spraw Europejskich.
Greg/ DGP/