Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Budżet 2015: kosmiczne pieniądze zaklepane nocą

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 18 grudnia 2014, 06:30

    Aktualizacja: 18 grudnia 2014, 07:06

  • 0
  • Powiększ tekst

Wzrost PKB o 3,4 proc., średnioroczna inflacja na poziomie 1,2 proc. i ponad 46 mld deficytu to najważniejsze założenia budżetu na przyszły rok, który zaakceptował w nocy ze środy na czwartek Sejm.

W 2015 r. dochody budżetu państwa mają wynieść 297 mld 252 mln 925 tys. zł, a wydatki 343 mld 332 mln 925 tys. zł, w efekcie deficyt nie powinien przekroczyć 46 mld 80 mln zł – przewiduje ustawa budżetowa. Za przyjęciem dokumentu głosowało 236 posłów, 205 było temu przeciwnych, a trzech wstrzymało się od głosu.

Uchwalony budżet pozwoli wyjść Polsce z procedury nadmiernego deficytu; będzie też wspierał jej rozwój – uważa szef Ministerstwa Finansów Mateusz Szczurek.

W trakcie nocnej debaty Sejm przyjął też kilka poprawek, które w większości złożyli posłowie PO. Wśród nich znalazła się ta dotycząca przeniesienia 7,8 mln zł z wydatków na rodziny zastępcze, na wsparcie ośrodków adopcyjnych i pobytu dzieci cudzoziemców w pieczy zastępczej.

Wbrew rekomendacji komisji finansów posłowie przyjęli też dwie poprawki dotyczące przekazania pieniędzy na Polską Agencję Kosmiczną, złożone przez SLD oraz PSL. Poprawka Sojuszu przewidywała przeznaczenie na ten cel 20 mln zł. Środki te miałyby pochodzić z rezerwy budżetowej Rady Ministrów (10 mln zł) oraz tzw. rezerwy na zmiany systemowe oraz niektóre zmiany organizacyjne, w tym nowe zadania (10 mln zł). Z kolei poprawka zaproponowana przez ludowców mówiła o zmniejszeniu o 10 mln zł wydatków jednostek budżetowych. Obie te poprawki zostały wcześniej negatywnie zaopiniowane przez komisję finansów. Przewodnicząca komisji Krystyna Skowrońska (PO) przed głosowaniem poprawki PSL prosiła wiceminister finansów o przedstawienie stanowiska rządu nt. tych poprawek. Majszczyk potwierdziła, żezgodnie z obowiązującym prawem, które niedawno weszło w życie, do czasu rozpoczęcia pracy Agencji, jej finansowanie zapewnia Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Szef Ministerstwa Finansów Mateusz Szczurek przyznał, że martwią go poprawki dotyczące finansowania Polskiej Agencji Kosmicznej, przyjęte wbrew stanowisku komisji. – One uszczuplają rezerwę na zmiany organizacyjne, z której to m.in. utrzymywane są systemy informatyczne, które nie mają już finansowania ze środków unijnych. Będzie to pewne wyzwanie w 2015 r. – powiedział minister finansów dziennikarzom po uchwaleniu przez Sejm ustawy budżetowej. Dodał, że być może będzie to wymagało oszczędności w innych dziedzinach.

Minister odniósł się do przyjętej przez Sejm poprawki PO i PSL przewidującej przekazanie dodatkowych 16 mln zł na Muzeum Jana Pawła II w Świątyni Opatrzności Bożej. Zaznaczył, że taka była wola posłów koalicji.

Według Szczurka głosowanie nad budżetem poszło sprawnie, co – jego zdaniem – wynika z tego, że jest „to dobry, racjonalny, oszczędny budżet, który pozwala z nadzieją patrzeć w 2015 r.”. – To budżet, który pozwoli Polsce wyjść z procedury nadmiernego deficytu, a jednocześnie będzie nadal wspierał polskie możliwości rozwojowe – powiedział.

Pytany, czy sytuacja w Rosji nie zagraża realizacji budżetu na przyszły rok, powiedział, że jak dotąd sytuacja w Rosji nie jest żadnym zagrożeniem dla stabilności polskiego budżetu. – Polska jest dziś zupełnie inną gospodarką niż była w 1998 r., kiedy mieliśmy do czynienia z poprzednim kryzysem rosyjskim. Jest to gospodarka znacznie bardziej stabilna, zrównoważona, a do tego zrównoważenia jeszcze dokładają się spadające ceny ropy – mówił. Szczurek wyjaśnił, że sytuacja w Rosji jest właśnie po części pochodną spadających cen ropy. A to jest dla polskiej gospodarki korzystne. Oczywiście bardzo znaczące osłabienie kursu rubla, załamanie gospodarki rosyjskiej i osłabienie eksportu bezpośrednio przekłada się na sytuację niektórych firm w Polsce. Dlatego m.in. rząd przyjął projekt ustawy antykryzysowej we wtorek – dodał.

wPolityce.pl, PAP

Powiązane tematy

Komentarze