Informacje

Terminal A na lotnisku na Okęciu fot. PAP / Leszek Szymański
Terminal A na lotnisku na Okęciu fot. PAP / Leszek Szymański

Warszawskie Lotnisko Chopina uruchomiło zmodernizowaną część terminalu A

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 22 maja 2015, 18:32

  • 1
  • Powiększ tekst

*Dobiegła końca modernizacja starej części terminalu A na warszawskim Lotnisku Chopina. W piątek po południu obiekt został oddany do użytku podróżnych. Dzięki zmianom przepustowość portu ma w najbliższych latach sięgnąć liczby 20 mln pasażerów rocznie.

Nowy terminal zastąpił stary budynek znany ze swojego charakterystycznego „buraczkowego” dachu i tworzy z dotychczas używaną częścią terminalu jednolitą całość.

Do dyspozycji pasażerów w nowej części jest 48 stanowisk check-in i sześć stanowisk samoobsługowych (ich liczbę z czasem będzie można zwiększyć). W nowych halach odlotów i przylotów znajdują się kasy linii lotniczych, stanowiska biur podróży, nowe stanowiska wypożyczalni samochodów, a także biura linii lotniczych. Komfort podróżnych ma podnieść bezpośrednie połączenie z podziemną stacją kolejową pod terminalem.

"Wszystkie te zmiany zwiększają komfort obsługi pasażerów i przepustowość portu, która w ciągu najbliższych 15 lat może osiągnąć poziom ponad 20 mln osób rocznie. Dzięki temu nasze lotnisko ma szansę stać się najważniejszym i największym portem w Europie Środkowej. Mamy takie ambicje" – powiedział Michał Kaczmarzyk, dyrektor Lotniska Chopina w Warszawie.

W nowej części terminala pasażerowie mają do dyspozycji m.in. 15 nowych sklepów o łącznej powierzchni prawie 3 tys. m kw. Lotnisko poszerza także swoją ofertę gastronomiczną. Na 2,5 tys. m kw. zaaranżowanych zostało 10 restauracji i barów.

Ciekawostką w nowym terminalu jest elektrownia słoneczna na dachu. Panele z ogniwami fotowoltaicznymi pokrywające 80 proc. zadaszenia (7 tys. m kw.) terminalu umożliwiają - przy idealnych warunkach pogodowych - zaspokojenie ok. 20 proc. dziennego zapotrzebowania terminalu na energię elektryczną. Rocznie lotniskowa fotowoltaika produkować będzie prawie 575 MWh energii.

Wraz z nowym terminalem ponownie otwarty został taras widokowy, z którego można obserwować startujące i lądujące samoloty. Taras dostępny jest dla osób niepełnosprawnych, gdyż jest tam winda. W pobliżu tarasu jest mała kawiarnia i sklep z pamiątkami z Lotniska Chopina.

Cała modernizacja terminalu kosztowała blisko 400 mln zł. Wysokość dofinansowania ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-13 wyniosła 91 mln zł.

"To przykład dobrze wykorzystanych pieniędzy unijnych i inwestycji, która będzie służyła nie tylko Warszawie, ale też systemowi transportu lotniczego w całej Polsce" - powiedziała na inauguracji minister infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak.

PAP, sek

Powiązane tematy

Komentarze