Informacje

Wielki sukces Polaka: Senator Grzegorz Bierecki nagrodzony owacją w USA

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 14 lipca 2015, 12:04

  • 2
  • Powiększ tekst

To było mocne wołanie o dostrzeżenie specyfiki spółdzielczej części sektora finansowego oraz docenienie stabilizującej roli instytucji opartych o wartości i więź międzyludzką.

Wystąpienie Grzegorza Biereckiego, przewodniczącego Światowej Rady Związków Kredytowych (WOCCU), podczas dorocznej konferencji jednej z najważniejszych na świecie organizacji finansowych zostało przyjęte owacjami na stojąco. Spotkanie spółdzielczych liderów w amerykańskim Denver skupia uwagę całego świata – unie kredytowe są powszechnie uznawane za niezwykle wartościową alternatywę dla miotanej kolejnymi kryzysami bankowości komercyjnej.

WOCCU jest instytucją zrzeszającą 57 tysięcy unii kredytowych (ich odpowiednikami w Polsce są SKOK-i) ze 105 krajów. Do instytucji tych należy przeszło 217 milionów ludzi ze wszystkich zakątków globu. Od 2013 roku na czele WOCCU stoi Polak, senator Grzegorz Bierecki, twórca polskich spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych. Powierzenie mu tej funkcji było wyrazem uznania dla bezprecedensowego sukcesu, jaki odniosły w ciągu ostatnich dwóch dekad SKOK-i.

Tegoroczna konferencja WOCCU odbywa się w Denver. Uczestniczy w niej ponad 3 tys. liderów spółdzielczości finansowej z całego świata. Menadżerowie, eksperci i naukowcy rozmawiają m.in. o ścieżkach rozwoju dla unii kredytowych, relacjach instytucji finansowych z organami państwa, doskonaleniu prawodawstwa czy nowych rozwiązaniach biznesowych. Robocze spotkania rozpoczęły się w ubiegłą środę, a sobota była dniem oficjalnego otwarcia obrad. Konferencja potrwa do 15 lipca.

„Wierzymy, że globalne zrozumienie idei i sposobu działania unii kredytowych przez decydentów i regulatorów przyniesie korzyści całej ludzkości. Ważne, by została dostrzeżona wartość zorientowanych na człowieka usług finansowych; by zauważono, że unie kredytowe budują różnorodność, która jest korzystna nie tylko dla członków tych instytucji, ale dla wszystkich konsumentów” – mówił witając uczestników konferencji Grzegorz Bierecki. „Unie kredytowe nie proszą o przywileje, ale o zrozumienie, o uczciwe regulacje prawne i zdrowe otoczenie biznesowe. Chcemy, żeby specyfika unii kredytowych była brana pod uwagę podczas pisania prawa, regulowania rynku, kształtowania polityki wobec tego sektora rynku finansowego” – dodawał przewodniczący WOCCU.

Grzegorz Bierecki zwrócił uwagę na stabilizujący wpływ unii kredytowych na gospodarkę. Podkreślał, że spółdzielcze instytucje są realną alternatywą dla dominującego, komercyjnego modelu prowadzenia działalności na rynku finansowym, który uosabiają banki a w którym najważniejsze są oczekiwania zewnętrznych inwestorów - nie zaś klientów. „Model ten przyniósł w ostatnich latach wiele szkód” – podkreślał Grzegorz Bierecki, nawiązując do dewastującego kryzysu bankowego, który zachwiał narodowymi gospodarkami i zrujnował życie milionom rodzin.

W wielokrotnie przerywanym oklaskami przemówieniu przewodniczący WOCCU mówił z dumą o wielkim sukcesie unii kredytowych, odnotowywanym niemal pod każdą szerokością geograficzną.

„Wiele unii kredytowych to wspaniałe przykłady najlepszych praktyk biznesowych, stabilnego wzrostu i sukcesu ekonomicznego” – mówił Grzegorz Bierecki. „Takie przykłady płyną z unii o różnych rozmiarach i skali działalności: niewielkich, które odpowiadają na potrzeby poszczególnych grup społecznych, ale także tych dużych unii, które często są liderami w dziedzinie usług finansowych. Te osiągnięcia powinny być zauważane i promowane”.

Grzegorz Bierecki zaapelował o wsparcie dla spółdzielczych instytucji finansowych na poziomie globalnym.

„Powinny być one wspierane, ponieważ stabilizują rynki finansowe, wspomagają aktywność biznesową oraz odgrywają niezwykle istotną rolę społeczną: zapewniają finansowe bezpieczeństwo setkom milionów ludzi w krajach o zróżnicowanym stopniu rozwoju” – mówił Bierecki.

Co stoi za sukcesem unii kredytowych? Zdrowa struktura zarządzania a także mocna i stale budowana więź z ludźmi, którym unie służą. Zdaniem Grzegorza Biereckiego to właśnie owa więź i oparcie działalności na trwałych wartościach, pozwalają spółdzielczym instytucjom finansowym cieszyć się niesłabnącym zaufaniem członków na całym świecie.

informacja prasowa/ Fratria/

Powiązane tematy

Komentarze