Informacje

Fot. Strona senatora Grzegorza Biereckiego
Fot. Strona senatora Grzegorza Biereckiego

Grzegorz Bierecki nominowany do nagrody Międzynarodowego Związku Spółdzielczego

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 3 września 2012, 10:56

    Aktualizacja: 31 lipca 2013, 09:17

  • 0
  • Powiększ tekst

Krajowa Rada Spółdzielcza zgłosiła nominację prezesa Krajowej SKOK Grzegorza Biereckiego do prestiżowej nagrody „Rochdale Pioneers Award” przyznawanej przez Międzynarodowy Związek Spółdzielczy (ICA).

Jak zaznaczył w uzasadnieniu Alfred Domagalski prezes KRS, w roku 2012 ogłoszonym przez Organizację Narodów Zjednoczonych Międzynarodowym Rokiem Spółdzielczości, to właśnie Polak Grzegorz Bierecki szczególnie zasługuje na wyróżnienie prestiżową nagrodą przyznawaną działaczom spółdzielczym.

Grzegorz Bierecki jest nie tylko twórcą polskich Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych. Odegrał również kluczową rolę w zakładaniu i promocji podobnych do SKOK-ów instytucji finansowych w krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Wspierał między innymi instytucje powstające w Białorusi, Mołdawii, Macedonii, Rumunii i na Ukrainie. Pełni funkcję pierwszego wiceprzewodniczącego Światowej Rady Unii Kredytowych zrzeszającej odpowiedniki SKOK-ów ze 100 krajów świata, a od 2011 roku zasiada w senacie RP – czytamy w nominacji skierowanej do Charlesa Goulda, przewodniczącego ICA.

Grzegorz Bierecki oddał wielkie zasługi kształtowaniu i tworzeniu wizji rozwoju spółdzielczych instytucji finansowych w Polsce. Dzięki niemu SKOK-i stały się jednym z najlepiej rozwiniętych podmiotów sektora spółdzielczego w naszym kraju. Dziś łączą ponad 2,3 miliona członków i ich rodzin – dodaje Alfred Domagalski.

Nagroda „Rochdale Pioneers Award” przyznawana jest przez Międzynarodowy Związek Spółdzielczy od 2000 roku. Trafia na ręce tych, którzy oddali szczególne zasługi dla wzmocnienia ruchu spółdzielczego, wzmocnienia jego innowacyjności oraz stabilności finansowej jego członków. Nazwa wyróżnienia pochodzi od nazwy miejscowości Rochdale w Wielkiej Brytanii, w której po raz pierwszy sformułowano międzynarodowe zasady spółdzielcze, wśród których znajdują się: otwarte członkowstwo, walka z dyskryminacją, demokratyczna kontrola, dążenie do krzewienia edukacji i współpracy, autonomiczność i niezależność organizacji spółdzielczych, które są własnością swoich członków.

DLOS

 

 

 

Powiązane tematy

Komentarze