Informacje

Źródło: Komisja Europejska
Źródło: Komisja Europejska

Ceny benzyny w Polsce należą do najniższych w UE

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 2 października 2015, 17:44

    Aktualizacja: 4 października 2015, 07:42

  • Powiększ tekst

Według danych Komisji Europejskiej na 28 państw członkowskich UE tylko w Estonii jest tańsza benzyna niż w Polsce. To pewnie zła wiadomość dla wszelkiej maści malkontentów i hejterów. Jednak dobra jest taka, że to nie zasługa rządu Platformy Obywatelskiej tylko efekt normalnej gry rynkowej.

Według raportu Komisji Europejskiej "Ceny konsumpcyjne produktów naftowych (Łącznie z cłami i podatkami)" z 14 września 2015 roku średnia cena benzyny Euro Super 95 w Polsce wynosiła 1,09 euro. Tańsza była tylko w Estonii. W pozostałych krajach członkowskich Unii Europejskiej trzeba płacić więcej. Najwięcej w Holandii, Włoszech i Wielkiej Brytanii - średnio ponad 1,5 euro za litr E95. Przy okazji warto dodać, że niskie ceny benzyny w Polsce to stały, utrzymujący się od dawna trend.

I tu od razu wyjaśnienie dla wszystkich politycznych hejterów i malkontentów, narzekających non stop na drogą benzynę: to nie jest kiełbasa wyborcza. Niskie ceny paliw w Polsce to efekt gry rynkowej, a nie polityki rządów Platformy Obywatelskiej.

Adam Czyżewski, główny ekonomista PKN Orlen na swoim blogu tłumaczy mechanizmy wpływające na ceny benzyny w Polsce, następująco:

  • W dłuższym horyzoncie ceny benzyny podążają za cenami ropy. Natomiast dzienne notowania tych cen na rynkach międzynarodowych mogą się zmieniać w różnych kierunkach nawet przez kilka tygodni, w zależności od sytuacji na rynku benzyn. Dlatego europejskie rafinerie (i PKN Orlen) ustalają krajowe ceny benzyny na podstawie notowań jej cen na rynku ARA (europejski rynek hurtowy, ARA to skrót od nazw trzech najważniejszych portów zachodnioeuropejskich: Amsterdam, Rotterdam i Antwerpia - od red.), a nie na podstawie cen ropy naftowej, przeliczając ceny wyrażone w dolarach na walutę krajową.

  • W okresach umacniania się dolara wobec złotego (i euro) cena benzyny w złotych (i w euro) spada wolniej, niż cena ARA.

  • Na rynkach międzynarodowych kwotuje się ceny benzyny wystandaryzowanej, przygotowanej do mieszania. Benzyna gotowa, sprzedawana na stacjach, zawiera do 10 proc. komponentów, które są droższe a ich ceny nie są związane z cenami benzyny.

  • Wysoki udział podatków w cenie detalicznej benzyny (ponad 50%) powoduje, że zmiany cen ARA i kursu walutowego dotyczą mniej niż połowy ceny detalicznej.

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych