Informacje

Fot. wGospodarce.pl
Fot. wGospodarce.pl

Operacja przerzucenia kosztów na pacjentów przy zmianie listy leków refundowanych udała się rządowi

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 27 lutego 2012, 21:39

    Aktualizacja: 27 lutego 2012, 21:40

  • Powiększ tekst

Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna" wydatki Narodowego Funduszu Zdrowia na leki refundowane spadają po wprowadzeniu nowej listy. I to jak! NFZ wydał na zwrot kosztów zakupu leków przez pacjentów najmniej od 2004 roku. Wydał 420 milionów złotych - o 36 procent mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Podobnie, według szacunków, ma być w lutym, kiedy wydatki mają być o 20 procent niższe.

DGP podkreśla, że styczniowe spadki to w części wynik paniki grudniowej, kiedy przestraszeni pacjenci kupowali leki na zapas. Ale główną przyczyną jest co innego:

Jak podkreślają eksperci, lekarze w obawie przed karami coraz częściej wypisują chorym leki refundowane z pełną odpłatnością. (...) Lekarze chętniej w leczeniu chorych sięgają również po produkty, których nie ma na liście refundacyjnej. To oznacza oszczędności dla NFZ, bo taki lek, za który pacjent zapłaci 100 procent, nie zwiększa jego wydatków. Cenę w całości pokrywa pacjent.

Na koniec jeszcze jedna informacja z "Dziennika Gazety Prawnej", tym razem związana z wydłużeniem wieku emerytalnego. Rząd przy tek okazji obiecuje lepsza opiekę dla osób starszych. Tymczasem w Polsce dramatycznie brakuje geriatrów. Rząd zaś, wbrew obietnicom, nie robi nic by zwiększyć dostępność ich porad.

kruk, źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.