Informacje

Benzina to największa detaliczna sieć sprzedaży paliw w Czechach
Benzina to największa detaliczna sieć sprzedaży paliw w Czechach

PKN Orlen "czyści" struktury: zapowiada połączenie czeskich spółek Benzina i Unipetrol RPA

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 18 listopada 2015
  • 17:59
  • 0
  • Tagi: benzyna biznes Czechy olej napędowy PKN Orlen rynek paliw stacja benzynowa stacja paliw
  • Powiększ tekst

PKN Orlen ujawnił trzecią w tym tygodniu poważną zmianę w ramaach koncernu w ramach „optymalizacji struktry jego aktywów”. W najbliższych tygodniach dojdzie do połączenia czeskich spółek Benzina i Unipetrol RPA z grupy Unipetrol, w którym PKN Orlen posiada 62,99 proc. akcji.

Na rynku czeskim Benzina jest największym podmiotem sprzedaży detalicznej paliw - posiada obecnie 339 stacji, natomiast Unipetrol RPA to wiodący producent wyrobów rafineryjnych i petrochemicznych. Właścicielem obu spółek, posiadającym 100 proc. ich akcji, jest Unipetrol.

PKN Orlen, informując w środę o planowanej integracji Benzina i Unipetrol RPA, zaznaczył, że połączenie spółek ma na celu lepsze dostosowanie grupy Unipetrol do funkcjonowania "na bardzo konkurencyjnym rynku czeskim", a także dostosowanie do nowych wyzwań biznesowych. Jak zapowiedział płocki koncern, w wyniku przewidzianego połączenia główną spółką pozostanie Unipetrol RPA, a proces ten nie będzie miał wpływu na działalność operacyjną realizowaną obecnie przez oba podmioty, w tym Benzinę.

PKN Orlen przypomniał, że zgodnie z założeniami jego strategii "wykorzystanie efektów synergii pomiędzy konsolidowanymi podmiotami zwiększy efektywność ekonomiczną prowadzonych działań biznesowych i pozwoli na dalszą poprawę doskonałości operacyjnej grupy Orlen". W ocenie płockiego koncernu, planowane działania optymalizacyjne w ramach grupy Unipetrol i wzmocnienie jego pozycji na rynku czeskim, "stają się możliwe między innymi dzięki wcześniejszemu przejęciu aktywów rafineryjnych od Shell i ENI".

"Wkroczyliśmy w kolejny etap realizacji naszej strategii w obszarze optymalizacji struktury grupy kapitałowej. Skuteczność prowadzonych od kilku lat działań integracyjnych w Polsce i w Czechach znajduje potwierdzenie we wzroście wartości naszych aktywów" - oświadczył prezes PKN Orlen Jacek Krawiec, cytowany w komunikacie spółki.

O sprzedaży spółki transportowej PKN Orlen i umowie z PKP Cargo czytaj tutaj:

PKN Orlen „czyści” strukturę: chce sprzedać firmie Trans Polonia spółkę zajmującą się transportem paliw

Od 2005 r. PKN Orlen posiada 62,99 proc. udziałów w czeskim Unipetrolu, dalsze 23,7 proc. akcji ma J&T Group, a pozostali akcjonariusze mają 13,31 proc. akcji. Jak informował wcześniej płocki koncern, zgodnie z przyjętą strategią Unipetrolu do 2017 r., grupa czeskiej spółki planuje łączne inwestycje na poziomie 19 mld CZK, czyli ok. 2,86 mld zł.

W 2013 r. Unipetrol kupił już od Shell Overseas Investments 16,3 proc. akcji Ceska Rafinerska, zarządzającej jedynymi w Czechach rafineriami: w Litvinowie i w Kralupach. W wyniku transakcji z Shell udział Unipetrolu w kapitale zakładowym Ceska Rafinerska wzrósł do 67,5 proc., co oznaczało, że Unipetrol uzyskał kwalifikowaną większość głosów w spółce. Dalsze 32,5 proc. akcji w Ceska Rafinerska pozostało wtedy w posiadaniu ENI International BV, podmiotu z grupy włoskiego koncernu ENI. W kwietniu tego roku Unipetrol ostatecznie przejął od ENI 32,5 proc. akcji Ceska Rafinerska, stając się tym samym jedynym udziałowcem tej spółki.

Zysk grupy kapitałowej PKN Orlen w trzecim kwartale tego roku przed odsetkami, opodatkowaniem i amortyzacją oraz przed odpisem wartości czeskich aktywów petrochemicznych Unipetrolu w wysokości ok. 100 mln zł, wyniósł 2,1 mld zł. Zysk netto wyniósł tam w tym czasie 0,9 mld zł. Dokonany odpis aktywów Unipetrolu związany był z pożarem w zakładach Chempark Zaluzi w czeskim Litvinowie, do którego doszło 13 sierpnia w wyniku awarii instalacji krakingu parowego.

PAP, sek

Komentarze