Prasa w USA: wyjście Wielkiej Brytanii z UE będzie niekorzystne dla obu stron
Opuszczenie Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię będzie niekorzystne dla obu stron - pisze dziennik "New York Times”, który podkreśla, że wyniku tej decyzji Wielka Brytania straci wpływ na europejską politykę, a konsekwencje tzw. Brexitu odczują też kraje UE.
"Decyzja o wyjściu, zwanym Brexitem, stanowiłaby poważny cios dla Unii Europejskiej, która i tak już się musi zmagać z kryzysami gospodarczymi i migracyjnymi" - podkreśla dziennik w komentarzu redakcyjnym.
Amerykańska gazeta przypomina, że w W. Brytanii od dawna silna jest grupa eurosceptyków, przekonujących, że Wspólnota nie ma im nic do zaoferowania. W związku z tym coraz częściej zaczęły się pojawiać doniesienia o konieczności przeprowadzenia referendum ws. przyszłości kraju w UE. Premier David Cameron obiecał takie głosowanie wyborcom i może do niego dojść nawet czerwcu br.
Mając to na uwadze - tłumaczy "NYT" - przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk przedstawił propozycję, której celem jest zmiana zasad, na jakich W.Brytania funkcjonuje w UE. Zdaniem Tuska jego plan idzie "naprawdę daleko w rozwiewaniu wątpliwości zgłaszanych przez premiera Davida Camerona". "NYT" ocenia, że propozycje Tuska są korzystne dla W. Brytanii i dają jej możliwość m.in. odrzucania niektórych projektów UE, a także zwiększają poczucie suwerenności brytyjskiej.
"NYT" wylicza, że Londyn czerpie duże korzyści z członkostwa w UE i wspólnego rynku. Jako członek Wspólnoty ma też duży wpływ na europejską politykę.
"Wielka Brytania straci w obu przypadkach, jeżeli zapadnie decyzja o wyjściu, wpłynie to także na związki W. Brytanii z NATO a także ze Stanami Zjednoczonymi" - ostrzega gazeta. Dodaje, że propozycja Tuska daje Londynowi szansę na "zdystansowanie się od polityk, które uważa za uciążliwe".
Dziennik podkreśla, że Cameron powinien teraz skoncentrować swoje wysiłki na przekonaniu krajowych eurosceptyków, co nie będzie zadaniem łatwym, ponieważ obywatele bardzo poważnie podchodzą do kwestii bezpieczeństwa swych granic. Szczególnie obecnie, gdy Europa zmaga się od dłuższego czasu z napływem migrantów, który negatywnie odbija się na stanie gospodarki poszczególnych państw członkowskich.
"Jednak wyjście z Unii pozbawi ją głosu ws. europejskiej polityki migracyjnej, a także odbierze im prawo do monitorowania wjazdu do tunelu w Calais we Francji, gdzie tysiące migrantów próbują się do nich dostać" - podkreśla "NYT".