Polacy nie wierzą, że uda się w pełni zrealizować plan Morawieckiego
49 proc. badanych przez CBOS, którzy słyszeli o "Planie Morawieckiego" popiera go, 14 proc. jest mu przeciwnych, a 37 proc. nie ma wyrobionej opinii - wynika z sondażu CBOS. Tylko 6 proc. wierzy, że uda się plan w pełni zrealizować.
Jak podkreśla CBOS o rządowym "Planie na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju słyszało 39 proc. ankietowanych, przy czym 15 proc. deklaruje jego bliższą znajomość, a 24 proc. słyszało o nim, ale nie orientuje się, na czym ma on polegać.
Najważniejszym celem planu, wymienianym przez blisko połowę ankietowanych (46 proc.), którzy o nim słyszeli, jest rozwój innowacyjnych firm, wdrażających nowe rozwiązania - informuje CBOS.
W dalszej kolejności wymieniane były porównywalnie często: zwiększenie poziomu inwestycji (35 proc.) oraz reindustrializacja - wzmocnienie przemysłu i większa specjalizacja naszej gospodarki (33 proc.).
Nieco rzadziej w tym kontekście respondenci mówili o bardziej równomiernym rozwoju społecznym i terytorialnym (29 proc.), najrzadziej do najważniejszych celów zaliczali ekspansję zagraniczną polskich firm (19 proc.).
Wśród respondentów, którzy słyszeli o "planie Morawieckiego", jedynie nieliczni (6 proc.) uważają, że rządowi uda się zrealizować wszystkie cele planu wyznaczone na rok 2020, większość (60 proc.) jest zdania, że uda się je zrealizować częściowo, a 29 proc. sądzi, że w ogóle nie uda się ich zrealizować.
Badani pytani przez CBOS, jak długo "plan Morawieckiego" będzie realizowany, najczęściej twierdzili, że dopóki PiS będzie rządziło (53 proc.), zdecydowanie rzadziej - że nie wiadomo, czy w ogóle plan będzie realizowany (26 proc.). 10 proc. wyraża przekonanie, że plan będzie realizowany długofalowo, przez wiele lat, przez kolejne rządy.
51 proc badanych, którzy słyszeli o tym planie, sądzi, że w wyniku jego realizacji, Polska będzie krajem bogatszym, bardziej sprawiedliwym (47 proc.), a przeciętnemu Polakowi będzie żyło się lepiej (50 proc.).
Badanie CBOS przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich, wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 2-9 marca 2016 na liczącej 1034 osoby reprezentatywnej próbie dorosłych mieszkańców Polski.
(PAP)