Informacje

fot. Wikimedia Commons
fot. Wikimedia Commons

Afera Panama Papers: John McAfee porusza kwestię cyberbezpieczeństwa

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 7 kwietnia 2016, 12:30

  • 5
  • Powiększ tekst

Afera Panama Papers to nie tylko wielkie, ukrywane przed opinią publiczną i czujnym okiem fiskusa pieniądze, ale też zagadnienie dotyczące bezpieczeństwa danych. I to właśnie ten aspekt sprawy zainteresował kontrowersyjnego programistę - Johna McAfee.

Programista, kandydujący z ramienia Partii Libertariańskiej na prezydenta USA, nazywa wyciek dokumentów "największym i najbardziej szkodliwym cyberatakiem w historii":

Mossack Fonseca jest czwartą co do wielkości kancelarią na świecie zajmującą się "ochroną aktywów". Ale brakuje jej zabezpieczeń przed hakerami. I nie tylko jej. Badania pokazują, że kancelarie są łatwym celem dla cyberprzestępców. Bloomberg poinformował w ub. roku, że ponad 80 proc. amerykańskich firm prawniczych zostało zaatakowanych. A te kancelarie strzegą największych sekretów i firmowych tajemnic. Szkody wyrządzone przez naruszenie danych mogą doprowadzić nawet do odwołania głowy państwa, o czym przekonał się premier Islandii.

McAfee zwraca uwagę na kwestię cyberbezpieczeństwa w kancelariach prawnych - według niego są to najbardziej narażone na ataki jednostki:

W Stanach Zjednoczonych ponad pół miliona prawników pracuje w ponad 4,5 tys. kancelarii. To daje średnią trochę ponad 100 prawników na firmę. Budżety na cyberbezpieczeństwo w każdej firmie zatrudniającej 100 osób jest minimalne, jeśli w ogóle istnieje. Dla większości firm tej wielkości zagrożenie wynikające z ataku hakerów jest niewielkie. Ale dla firm prawniczych zagrożenie jest monumentalne.

A chodzi wszak o kwestię bezpieczeństwa całej firmy oraz danych jej klientów:

Niektóre pliki mogą zawierać informacje o takiej wrażliwości, że na ich bezpieczeństwie może opierać się przetrwanie całej korporacji lub agencji.

Kim jest John McAfee?

tytuł

To amerykański informatyk, urodzony 18 września 1945 roku (ma obecnie 70 lat). Twórca pierwszego sprzedawanego komercyjnie programu antywirusowego. Majątek Johna McAfee szacuje się na 100 mln dolarów. To kontrowersyjna postać - borykał się z uzależnieniem od alkoholu, narkotyków, a także seksu. Przez kilka lat przebywał w Belize, lecz po konfliktach między nim a władzami Belize oraz Gwatemali, powrócił do USA. Obecnie kandyduje na prezydenta tego kraju z ramienia Partii Libertariańskiej.

Afera Panama Papers dotyczy ponad 140 polityków, pojawiają się w niej także polskie wątki. Jak dotąd spowodowała dymisję premiera Islandii, a także przesłuchania kilku tysięcy osób na całym świecie. W Polsce minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podjął decyzję o powołaniu specjalnego zespołu mającego badać rodzime wątki w aferze Panama Papers.

Afera z "Papierami z Panamy" nie jest jedyną dużą aferą międzynarodową mającą w ostatnim czasie miejsce. Druga sprawa dotyczy korupcji w światowym przemyśle naftowym - to tzw. "afera Unaoil".

TVN24 BiŚ/ Businessinsider/ as/

Powiązane tematy

Komentarze