Miliarder przeznaczy 250 mln dol. na walkę z rakiem
Sean Parker, założyciel Napstera i dawny prezes Facebooka, przeznaczy 250 mln dol. na badania nad rozwojem uważanej za jedną z najbardziej obiecujących metody leczenia nowotworów.
Miliarder z Doliny Krzemowej ogłosił, że ufunduje gran w wysokości 250 mln dol. na stworzenie Parker Institute for Cancer Immunotherapy, którego cele będzie ułatwienie i rozszerzenie współpracy pomiędzy naukowcami i przyspieszenie rozwoju immunoterapii raka.
Immonoterapia to metoda modyfikacji czynności układu odpornościowego, której celem jest wykorzystanie go do zwalczania komórek nowotworowych. Immunoterapia uważana jest za jedną z najbardziej obiecujących metod na walkę z rakiem.
W projekcie udział weźmie ponad 300 naukowców i immunologów z ponad 40 ośrodków badawczych. Wśród nich będzie sześć najważniejszych ośrodków badań nad nowotworami w Stanach Zjednoczonych. Instytut pozwoli na to, aby po raz pierwszy zaczęto wspólnie gromadzić i dzielić się danymi czy prowadzić testy kliniczne.
– Nie mam wątpliwości, że instytut pozwoli na dokonanie postępów w dziedzinie immunologi i będą one znacznie szybsze niż dotychczas – powiedział Parker w rozmowie z Reutersem, zauważając, że w ciągu ostatnich dekad naukowcy nie poczynili istotnych postępów w walce z rakiem.
Wcześniej Parker opowiadał, że popiera model filantropii, który identyfikuje najbardziej istotne problemy, a następnie dokonuje śmiałych, ryzykownych inwestycji, aby się z nimi zmierzyć. Dodał, że działalność charytatywna powinna funkcjonować podobnie do modelu start-upów - podejmować ryzykowne działania, mając jednocześnie świadomość możliwości niepowodzenia.
Sean Parker to jedna z legend internetowej rewolucji przełomu wieków. Mając zaledwie 19 lat założył Napstera, darmowy serwis umożliwiający dzielenie się plikami muzycznymi. W 2004 roku zaczął doradzać założycielom Facebooka, a rok później został prezesem spółki, otrzymując pakiet 7 proc. akcji serwisu społecznościowego.
Amerykański „Forbes” wartość majątku Parkera wycenia na 2,4 mld dolarów.
ak / CNNMoney