Informacje

Sean Parker, fot. Foter.com/magerleagues/CC BY-SA
Sean Parker, fot. Foter.com/magerleagues/CC BY-SA

Miliarder przeznaczy 250 mln dol. na walkę z rakiem

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 13 kwietnia 2016, 11:52

    Aktualizacja: 13 kwietnia 2016, 11:54

  • 0
  • Powiększ tekst

Sean Parker, założyciel Napstera i dawny prezes Facebooka, przeznaczy 250 mln dol. na badania nad rozwojem uważanej za jedną z najbardziej obiecujących metody leczenia nowotworów.

Miliarder z Doliny Krzemowej ogłosił, że ufunduje gran w wysokości 250 mln dol. na stworzenie Parker Institute for Cancer Immunotherapy, którego cele będzie ułatwienie i rozszerzenie współpracy pomiędzy naukowcami i przyspieszenie rozwoju immunoterapii raka.

Immonoterapia to metoda modyfikacji czynności układu odpornościowego, której celem jest wykorzystanie go do zwalczania komórek nowotworowych. Immunoterapia uważana jest za jedną z najbardziej obiecujących metod na walkę z rakiem.

W projekcie udział weźmie ponad 300 naukowców i immunologów z ponad 40 ośrodków badawczych. Wśród nich będzie sześć najważniejszych ośrodków badań nad nowotworami w Stanach Zjednoczonych. Instytut pozwoli na to, aby po raz pierwszy zaczęto wspólnie gromadzić i dzielić się danymi czy prowadzić testy kliniczne.

– Nie mam wątpliwości, że instytut pozwoli na dokonanie postępów w dziedzinie immunologi i będą one znacznie szybsze niż dotychczas – powiedział Parker w rozmowie z Reutersem, zauważając, że w ciągu ostatnich dekad naukowcy nie poczynili istotnych postępów w walce z rakiem.

Wcześniej Parker opowiadał, że popiera model filantropii, który identyfikuje najbardziej istotne problemy, a następnie dokonuje śmiałych, ryzykownych inwestycji, aby się z nimi zmierzyć. Dodał, że działalność charytatywna powinna funkcjonować podobnie do modelu start-upów - podejmować ryzykowne działania, mając jednocześnie świadomość możliwości niepowodzenia.

Sean Parker to jedna z legend internetowej rewolucji przełomu wieków. Mając zaledwie 19 lat założył Napstera, darmowy serwis umożliwiający dzielenie się plikami muzycznymi. W 2004 roku zaczął doradzać założycielom Facebooka, a rok później został prezesem spółki, otrzymując pakiet 7 proc. akcji serwisu społecznościowego.

Amerykański „Forbes” wartość majątku Parkera wycenia na 2,4 mld dolarów.

ak / CNNMoney

Powiązane tematy

Komentarze