Informacje

Fot. Gazeta Bankowa
Fot. Gazeta Bankowa

Streżyńska: Chcemy, żeby internet był dostępny w każdym polskim domu

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 14 kwietnia 2016, 15:52

    Aktualizacja: 14 kwietnia 2016, 15:59

  • 2
  • Powiększ tekst

Internet w każdym domu, nauka programowania w szkołach, internetowa administracja – to tylko niektóre z planów na rozwój cyfryzacji, jakie minister Anna Streżyńska przedstawiła podczas Techno Biznes 2016, wydarzenia zorganizowanego przez „Gazetę Bankową”.

– Z wielką dumą i radością przyjąłem informację, że pani minister administracji i cyfryzacji Anna Streżyńska przyjęła zaproszenie „Gazety Bankowej” i uroczyście otworzy nasze wydarzenie swoim przemówieniem – mówił Wojciech Surmacz, redaktor naczelny „GB”, zapowiadając wystąpienie minister.

– Chciałam porozmawiać dziś z państwem o sukcesie – od tych słów swoje przemówienie rozpoczęła minister Streżyńska. – Każdy z nas ma za sobą jakąś drogę i pasmo sukcesów, ale teraz musimy myśleć też o tym, jakie sukcesy możemy odnieść w przyszłości. A kiedy urzędnik państwowy mówi o sukcesie, to ma na myśli przede wszystkim dobro obywateli – dodała.

Minister Streżyńska podczas konferencji mówiła, że zależy jej na tym, aby czas, który został dany nowej ekipie rządzącej, został w jak największym i najlepszym stopniu wykorzystany.

– Rozwój cyfryzacji ma sprawić, by z urzędów zniknęły kolejki, a obywatele nie musieli użerać się z biurokracją. To moja misja – deklarowała minister.

Streżyńska podczas konferencji mówiła o tym, że do 2020 roku z mapy Polski powinny zniknąć „białe plamy”, czyli miejsca bez dostępu do sieci. Jej zdaniem do tego czasu każdy Polak powinien mieć dostęp do szerokopasmowego internetu.

W poprzedniej perspektywie budżetowej Polska wydała 4,5 miliarda złotych, by sytuacje, w których w kraju są jeszcze miejsca bez dostępu do internetu, przeszły do historii. W nowej perspektywie budżetowej pracujemy nad tym, żeby sieci stacjonarne i komórkowe zasięgiem docierały w każdy zakątek Polski – mówiła Streżyńska.

Minister administracji i cyfryzacji zapowiedziała, że do 2020 roku resort zamierza przeznaczyć dodatkowy miliard euro na rozwój sieci szerokopasmowych.

– Chcemy, by do tego czasu łącze o prędkości 30 Mb/s stało się standardem i było dostępne w każdym polskim mieszkaniu – mówiła podczas konferencji.

Minister zwracała też uwagę na fakt, że pełne wykorzystanie potencjału nowoczesnych technologii wymaga nie tylko budowy infrastruktury i usług, ale także kompleksowego wsparcia kompetencji cyfrowych, takich jak chociażby nauka kodowania w szkołach.

– Zależy nam na tym, by dzieci uczyły się w szkołach pewnych struktur myślowych, które pomogą im lepiej zrozumieć cyfrowy świat nowych technologii i dadzą lepszy start na tak dynamicznie zmieniającym się rynku pracy. Dlatego zależy nam na tym, by w polskich szkołach pojawił się szybki internet wraz z odpowiednimi platformami edukacyjnymi – mówiła Streżyńska.

Minister podczas swojego przemówienia zwróciła uwagę na fakt, że istnieje potrzeba wywierania presji ze strony biznesu na polityków i środowiska lokalne, by rozwój cyfryzacji nie ograniczał się wyłącznie do budowania sieci szerokopasmowych, ale żeby inwestycje były czynione również w zakresie sieci komórkowych.

– Z tego miejsca chcę zapowiedzieć, że ministerstwo cyfryzacji rozpoczyna właśnie współpracę z operatorami komórkowymi, dzięki której w przyszłości znacznie łatwiejsze będzie realizowanie spraw administracyjnych przez internet – zapowiedziała.

Pod sam koniec swojego wystąpienia na konferencji minister Streżyńska poruszyła kwestię programu 500 plus oraz roli, jaką w jego realizacji odegrał resort cyfryzacji. Przyznała, że od samego początku w ministerstwie wszyscy mieli świadomość tego, że przy takiej skali przedsięwzięcia systemy informatyczne zbudowane w poprzednich latach nie będą w stanie podołać tak wielkiemu wyzwaniu. Problemów udało się uniknąć dzięki porozumieniu zawartemu z większością polskich banków i adaptacja ich systemów informatycznych w realizacji programu.

– Spośród miliona i czterystu tysięcy wniosków, jakie do tej pory zostały złożone w ramach 500 plus, aż jedna trzecia dotarła do nas ścieżką elektroniczną, głównie za pośrednictwem systemów bankowych – informowała minister Streżyńska. – To porozumienie publiczno-prywatne jest efektem słuchania i rozumienia tego, co biznes ma do powiedzenia i zaoferowania państwu w zakresie obsługi takich przedsięwzięć.

Swoje wystąpienie na konferencji „Gazety Bankowej” minister Anna Streżyńska zakończyła słynnymi słowami Walta Disneya: – Żeby dobrze zacząć, trzeba przestać gadać i wziąć się do roboty.

MK

Powiązane tematy

Komentarze