Informacje

Fot. Freeimages/Mateusz Atroszko
Fot. Freeimages/Mateusz Atroszko

Brytyjska policja skonfiskowała 22 mln dolarów pranych na giełdzie przez rosyjski gang

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 11 maja 2016, 16:08

  • 1
  • Powiększ tekst

Brytyjska policja poinformowała w środę, że skonfiskowała cztery opiewające na 22 mln dolarów czeki, jakimi miała się posługiwać rosyjska grupa przestępcza przy praniu brudnych pieniędzy na londyńskim rynku kontraktów terminowych.

Gang ten korzystał z pośrednictwa dwóch spółek rosyjskich, firmy szwajcarskiej i zarejestrowanego na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych funduszu inwestycyjnego. Przejęcie czeków nastąpiło po czteromiesięcznym śledztwie, jakie londyńska policja metropolitalna prowadziła przy wsparciu operatora giełdowego Intercontinental Exchange w sprawie podejrzanych transakcji w obrocie kontraktami terminowymi.

Jak głosi policyjny komunikat, w ramach tego dochodzenia 23 marca w Londynie został aresztowany pod zarzutem malwersacji rosyjski makler, ale po wpłaceniu kaucji wypuszczono go na wolność na czas do lipca.

"Nasze śledztwo skierowane jest przeciwko domniemanej rosyjskiej grupie przestępczej, wykorzystującej londyński rynek kontraktów terminowych do prania milionów dolarów pochodzących z działalności przestępczej" - oświadczył inspektor Craig Mullish z wchodzącej w skład londyńskiej policji jednostki do spraw walki z praniem pieniędzy. Dalszych szczegółów na ten temat policja nie podała.

(PAP)

>> Czytaj również: Jeden z najbogatszych Polaków zatrzymanych przez CBA

Powiązane tematy

Komentarze