Zwolennicy Brexitu w sondażach mają już 10 pkt proc. przewagi!
Zwolennicy wyjścia Wielkiej Brytanii z UE mają 10 pkt proc. przewagi - wynika z opublikowanego w piątek sondażu przeprowadzonego przez firmę ORB dla dziennika "Independent". Wg niego za Brexitem zagłosowałoby 55 proc. Brytyjczyków, a za pozostaniem w UE – 45 proc.
Sondaż został przeprowadzony on-line 8 i 9 czerwca. "Independent" nie podał, jak wielu respondentów było niezdecydowanych.
Po opublikowaniu sondażu brytyjski funt stracił 0,5 centa do dolara.
W poniedziałek opublikowano wyniki trzech sondaży, z których wynikało już, że przewagę zyskują zwolennicy Brexitu.
Ankieta firmy ICM wykazała, że zwolenników Brexitu jest o 6 pkt proc. więcej niż entuzjastów pozostania Wielkiej Brytanii we Wspólnocie (53:47). W badaniu YouGov różnica ta wyniosła 4 pkt proc. (45:41), a według telewizji ITV - 2 pkt proc. (43:41).
Tymczasem najnowsze wydanie niemieckiego tygodnika "Der Spiegel" ukaże się w sobotę po niemiecku i angielsku, a tematem numeru będzie apel do Brytyjczyków, by w referendum 23 czerwca głosowali przeciw wyjściu swego kraju z Unii Europejskiej - zapowiedziała redakcja w piątek.
Specjalne wydanie dostępne w Wielkiej Brytanii będzie miało własną okładkę, na której znajdzie się tytuł "Nie idźcie! Dlaczego Niemcy potrzebują Brytyjczyków". Numer będzie sprzedawany po obniżonej cenie 2 funtów (ok. 11 zł).
Redaktor naczelny tygodnika Klaus Brinkbaeumer zapowiedział, że w ramach tematu numeru gazeta przedstawi liczne powody, dla których UE nie poradzi sobie bez Wielkiej Brytanii. "Rezultat to obiektywny, ale też mocny, emocjonalny i dwujęzyczny apel do tego kraju: +nie idźcie!+" - podkreślił Brinkbaeumer w oświadczeniu.
W sobotnim wydaniu znajdzie się również opis ważnej roli, jaką Wielka Brytania odegrała w kształtowaniu Wspólnoty, a także analiza konsekwencji ewentualnego Brexitu dla bezpieczeństwa Europy, zdolności kontynentu do walki z terroryzmem i jego ogólnej pozycji geostrategicznej.
Niemieccy politycy starają się nie mieszać w sprawy związane ze zbliżającym się brytyjskim referendum z obawy, że brytyjscy wyborcy odbiorą to jako próby ingerowania w wewnętrzne sprawy ich kraju. Władze w Berlinie są jednak zaniepokojone, że przez ewentualny Brexit Niemcy stracą we Wspólnocie sojusznika w sprawach wolnego rynku - pisze agencja Reutera.
Z sondażu przeprowadzonego przez ośrodek TNS dla "Spiegla" wynika, że 79 proc. Niemców chce pozostania Wielkiej Brytanii w UE. Niewiele ponad połowa respondentów uważa, że Brexit nie miałby negatywnych skutków dla niemieckiej gospodarki; przeciwnego zdania jest 36 proc. badanych. Badanie przeprowadzono z udziałem 1 025 osób w dniach 7-8 czerwca.
PAP, sek