Informacje

fot. PAP/Leszek Szymański
fot. PAP/Leszek Szymański

Szydło: postaramy się, by obniżony CIT dla małych firm ruszył od początku 2017 r.

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 21 czerwca 2016, 16:50

    Aktualizacja: 21 czerwca 2016, 16:55

  • Powiększ tekst

Rząd przyjął projekt ustawy o obniżeniu podatku CIT dla małych przedsiębiorców - z 19 proc. do 15 proc. - poinformowała po posiedzeniu Rady Ministrów premier Beata Szydło. Wyraziła nadzieję, że zmiany wejdą w życie od 1 stycznia 2017 r.

"To jest rozwiązanie, które ma dać możliwość małym przedsiębiorcom rozwijania się, budowania kapitału swoich firm, budowania pozycji swoich firm i wreszcie - wypełnienie tej zasady, którą przyjęliśmy w naszym programie gospodarczym, mówiącej o tym, że małe firmy mają stawać się średnimi, średnie - dużymi, a te duże mają - w zamyśle naszego projektu gospodarczego - móc i mieć szansę konkurowania z największymi na rynkach światowych" - zaznaczyła premier Szydło.

Poinformowała, że projekt ustawy zostanie w najbliższym czasie skierowany pod obrady Sejmu. "I mam nadzieję, że Sejm szybko ten projekt przyjmie tak, ażeby mógł zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2017." - powiedziała premier.

Jak podkreśliła szefowa rządu, projekt ten jest realizacją zobowiązania wyborczego Prawa i Sprawiedliwości, a następnie zobowiązania rządu.

Obecny na konferencji wiceminister finansów Wiesław Janczyk podkreślił, że małe firmy są obciążone w dużo większym stopniu kosztami zwykłego funkcjonowania niż większe podmioty. "Nie mogą korzystać z efektu skali, jak robią to duże firmy, korporacje" - powiedział.

Czytaj także: Prezes PZU: repolonizacja wciąga zagranicznych inwestorów

Zauważył jednocześnie, że obecnie małe firmy skutecznie ubiegają się o wzrost swoich przychodów i skutecznie rywalizują również w eksporcie. "Chcemy dać im lepsze warunki do funkcjonowania" - podkreślił. Poinformował o oszacowanych kosztach budżetowych obniżenia podatku CIT dla małych firm. "Wyliczone skutki finansowe po stronie budżetu państwa oszacowaliśmy na kwotę 270 mln" - podał.

"Uznaliśmy, że możemy od 1 stycznia przyszłego roku taką regulację obniżającą stawkę podatku CIT z 19 do 15 proc. wprowadzić, z uwagi na to, że będziemy mieli już zaawansowane działanie zmian systemu podatkowego" - dodał wiceminister. W tym kontekście wymienił m.in. uszczelnianie systemu podatkowego. "Te ubytki w postaci płaconego podatku będą zrekompensowane właśnie poprzez działanie tamtych regulacji: zarówno po stronie ubytku nieznacznego dochodu szacowanego na ok. 62 mln zł rocznie w kasie jednostek samorządu terytorialnego, jak i kwoty ok. 200 mln zł rocznie ubytku dochodów z tytułu tej operacji po stronie dochodów budżetu państwa" - wymienił.

Ocenił, że inicjatywa rządu będzie "znakomitą zachętą do wychodzenia z szarej strefy i prowadzenia działalności gospodarczej przez wiele podmiotów".

"Jesteśmy przekonani, że wiele podmiotów, które podejmują dzisiaj trud prowadzenia działalności gospodarczej, tworzenia nowych miejsc pracy, utrzymywania miejsc pracy, często właśnie tych najmniejszych podmiotów, uzyska zachętę do prowadzenia biznesu i uzyska korzystniejsze warunki poprzez obniżenie tej daniny podatkowej" - przekonywał przedstawiciel MF.

Zgodnie z rządowym projektem jeszcze sprzed wtorkowego posiedzenia Rady Ministrów, obniżka CIT miała dotyczyć takich firm, których obroty roczne nie przekraczają wartości 1,2 mln euro. Ponadto w dokumencie zaproponowano zmiany uszczelniające system podatkowy.

(PAP)

Zobacz: Polska otrzymała łącznie 61,6 mld euro z funduszy unijnych w latach 2007-2015

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych