Informacje

Barack Obama, fot. Pixabay
Barack Obama, fot. Pixabay

Obama do Unii: proces rozwodowy musi przebiec spokojnie

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 30 czerwca 2016
  • 09:38
  • 0
  • Tagi: Angela Merkel Barack Obama Brexit gospodarka Niemcy polityka Unia Europejska USA Wielka Brytania
  • Powiększ tekst

Prezydent USA Barack Obama ocenił, że decyzja Brytyjczyków, by opuścić Unię Europejską, w dłuższej perspektywie wzbudza obawy dotyczące światowego wzrostu. Zaapelował do premiera Wielkiej Brytanii i innych przywódców UE o uporządkowany proces rozwodowy.

Amerykański prezydent wypowiadał się podczas szczytu w stolicy Kanady - Ottawie, w którym wzięli też udział prezydent Meksyku Enrique Nieto i premier Kanady Justin Trudeau. Celem spotkania było wzmocnienie ekonomicznych więzi między tymi północnoamerykańskimi krajami.

Obama oświadczył, że analizy banków centralnych i ministerstw finansów wskazują, iż "w krótkiej perspektywie globalna gospodarka będzie stabilna". Dodał jednak, że "istnieją pewne autentyczne obawy w dłuższej perspektywie o globalny wzrost, jeśli faktycznie dojdzie do Brexitu i one zamrażają możliwości inwestycji w Wielkiej Brytanii i Europie jako całości".

"To nie pomaga w czasie, gdy światowe wskaźniki wzrostu są i tak słabe" - zaznaczył.

Obama podkreślił, że jego głównym przesłaniem do Wielkiej Brytanii i Niemiec brzmi: "Wszyscy powinni złapać oddech. Myślę, że będzie to trudny i pełen wyzwań proces, ale nie musi być to proces pełen paniki".

Amerykański prezydent poinformował, że rozmawiał z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i - jak dodał - w jej interesie jest upewnienie się, że Brexit się uda, a nie karanie Brytyjczyków za tę decyzję.

W czwartkowym referendum blisko 52 proc. Brytyjczyków opowiedziało się za wyjściem kraju z UE.

(PAP)

Czytaj także: Kaczyński: chcemy, by Wielka Brytania wróciła do Unii. Jest jednak warunek

Komentarze