Informacje

fot. FreeImages.com/Tomasz A. Poszwa
fot. FreeImages.com/Tomasz A. Poszwa

Rząd ogranicza szarą strefę

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 8 września 2016, 14:22

    Aktualizacja: 8 września 2016, 14:56

  • 2
  • Powiększ tekst

Rząd podejmuje liczne inicjatywy mające na celu ograniczenie szarej strefy. Nowelizacja ustawy narzuci przedsiębiorcom obowiązek korzystania z rachunku płatniczego już po przekroczeniu transakcji powyżej 15 tys. zł., co jest konsekwencją zmian w art. 22 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (obecnie obowiązek taki dotyczy transakcji o wartości wyższej niż 15 tys. euro).

Od 1 stycznia 2017 r. płatności powyżej 15 tys. zł będą dokonywane przez firmy tylko za pośrednictwem rachunku płatniczego. To efekt nowelizacji ustaw o PIT i CIT oraz ustawy o Swobodzie Działalności Gospodarczej podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę. Celem zmian – jak informuje kancelaria prezydenta – jest obniżenie limitu płatności, które mogą być dokonywane bez pośrednictwa rachunku bankowego. Transakcje w walutach obcych będą przeliczane na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania transakcji.

To kolejny krok administracyjny zmierzający do wygaszenia szarej strefy, która negatywnie wpływa na rozwój gospodarczy. W kolejce czekają jeszcze kolejne pomysły na uszczelnienie systemu pobierania podatku VAT i tym samym pozyskanie należnych środków budżetowych.

W myśl nowych przepisów, przedsiębiorcy będą musieli – pod groźbą niemożności zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodu – skorzystać z przelewu w banku lub SKOK-u. Jednocześnie w art. 22 ustawy o Swobodzie Działalności Gospodarczej zastąpiono określenia „rachunek bankowy”, „rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej” jednym wspólnym pojęciem – rachunek płatniczy. Takie rachunki prowadzą zarówno banki jaki i SKOK-i.

SKOK-i są dostawcami usług płatniczych i świadczą m.in. usługi w zakresie prowadzenia rachunków płatniczych, zatem przedsiębiorcy będący członkami SKOK-ów mogą z nich nadal korzystać, by wypełnić obowiązek dokonywania rozliczeń bezgotówkowych. Ta ostatnia kwestia była niekiedy mylnie interpretowana gdyż w wyniku zmian zapisów ustawy i jej uproszczenia, poprzez wprowadzenie jednolitego pojęcia „rachunek płatniczy”, usunięto z niej zbędne zapisy wymieniające osobno rachunki w bankach i rachunki w SKOK-ach – mówi ekspert Paweł Pelc.

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze