Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Nowoczesne symulatory wojskowe - pomoże technologiczny kolos i twórcy gier

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 23 września 2016, 10:43

    Aktualizacja: 23 września 2016, 11:00

  • 0
  • Powiększ tekst

Spółki Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. dysponują kompleksową ofertą innowacyjnych symulatorów i trenażerów dla różnych rodzajów Sił Zbrojnych RP. Jeden z nich – opracowany przez Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A. trenażer TR-I – został wyróżniony nagrodą DEFENDER podczas XXIV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.

Spółki przemysłu obronnego wchodzące w skład Grupy Kapitałowej PGZ posiadają wieloletnie doświadczenie w zakresie produkcji instruktorów i trenażerów. Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych „OBRUM” Sp. z o.o. już od lat 80. Posiada w swojej ofercie wykorzystujące technologie komputerowe urządzenia treningowe dla czołgistów. Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. ma szeroką ofertę systemów szkoleniowych. Znajdują się w niej m.in. pełne symulatory pojazdów produkowanych przez spółki PGZ, a także trenażery wyizolowanych układów czy też procedur obsługowych.

CZYTAJ TEŻ: Beryle dla armii - symboliczne zamówienie

Polska Grupa Zbrojeniowa w coraz większym zakresie implementuje najnowocześniejsze technologie rzeczywistości wirtualnej (VR) oraz rzeczywistości rozszerzonej (AR), dzięki czemu produkty PGZ spełniają światowe standardy oraz wymagania Sił Zbrojnych RP. Za szczególnie atrakcyjną pod względem możliwości szkoleniowych uznaje się rzeczywistość rozszerzoną, która łączy rzeczywisty obraz z obrazem generowanym cyfrowo. Wiele rozwiązań wykorzystywanych w nowoczesnych trenażerach i symulatorach wywodzi się z gier komputerowych, dlatego też Polska Grupa Zbrojeniowa, chcąc zapewnić najwyższą jakość oferowanych produktów, zacieśnia współpracę z polskimi spółkami komputerowymi, np. Farm 51.

CZYTAJ TEŻ: Fabryka Broni dostarczy wojsku nową partię Beryli

Symulatory i trenażery oferowane przez spółki z Grupy PGZ odgrywają kluczową rolę w procesie szkolenia wojsk różnych rodzajów Sił Zbrojnych RP, a ponadto znacznie obniżają koszty treningu żołnierzy. Urządzenia szkoleniowe produkowane przez zakłady należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej wiarygodnie odzwierciedlają warunki panujące na rzeczywistym polu walki, a także pozwalają grupom żołnierzy na przeprowadzenie treningów opartych na złożonych scenariuszach, która nie są możliwe do realizacji w warunkach poligonowych. Symulatory i trenażery umożliwiają także zwiększenie częstotliwości ćwiczeń. Obecnie spółki Polskiej Grupy Zbrojeniowej przygotowują ofertę symulatorów i trenażerów dedykowanych Wojskom Obrony Terytorialnej, a także uczestniczy w 2 przetargach ogłoszonych przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Jeden z nich dotyczy pozyskania przez MON urządzenia, które umożliwi żołnierzom w sile batalionu strzelanie promieniami laserowymi przy wykorzystaniu realnej broni strzeleckiej. Jest to jedna z najskuteczniejszych metod szkolenia strzeleckiego żołnierzy. PGZ w realizacji tego przetargu uczestniczy jako lider konsorcjum z francuskim koncernem obronnym Thales.

CZYTAJ TEŻ: Wywiad z Olivierem Conrozier (Thales) - polska armia może być jedną z najnowocześniejszych na świecie

– Chcemy, żeby Polska Grupa Zbrojeniowa uczestniczyła we wszystkich programach operacyjnych wpisanych do Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP. Jednym z nich jest program „Symulatory i trenażery”. Program ten już jest w realizacji, a PGZ S.A. ma podpisaną umowę z Inspektoratem Uzbrojenia MON, dotyczącą właśnie tego programu – powiedział Maciej Lew-Mirski, Wiceprezes Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A.

CZYTAJ TEŻ: Broń Bonda dla polskiej policji

Do sztandarowych produktów tego typu oferowanych przez PGZ należy m.in. taktyczny symulator dla załóg kołowego transportera opancerzonego „ROSOMAK”, który wykorzystuje nowoczesne oprogramowanie wizualizacyjne. Ponadto podczas XXIV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach nagrodą DEFENDER wyróżnione zostały Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A. – Zielonka za zestaw urządzeń instruktorskich TR-I. To produkt, który umożliwia tworzenie scenariuszy nalotów lotniczych i rakietowych, a następnie przeprowadzenie treningów pracy bojowej dla załóg dywizjonów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej krótkiego i średniego zasięgu. TR-I umożliwia jednoczesne ćwiczenie 4 załogom zestawów rakietowych bezpośrednio podłączonym do trenażera. Jednak możliwe jest także wykorzystanie centrali dowodzenia, a wówczas mogą kooperować załogi nawet 12 zestawów rakietowych. Dzięki temu zestaw urządzeń instruktorskich TR-I pozwala na integrację wszystkich poziomów dowodzenia obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Trenażer został opracowany na potrzeby Ministerstwa Obrony Narodowej, jednakże może stać się jednym z polskim produktów eksportowych.

PGZ/ as/

CZYTAJ TEŻ: Thales: polscy inżynierowie należą do najlepszych na świecie

Powiązane tematy

Komentarze