Do 2018 roku wszystkie szkoły zostaną połączone siecią szybkiego internetu
Resort cyfryzacji pracuje nad projektem połączenia siecią szybkiego internetu wszystkich szkół w Polsce tak, aby można było w jej ramach prowadzić np. wspólne lekcje dla wielu szkół - poinformował dziś wiceminister cyfryzacji Piotr Woźny.
Projekt Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej(OSE) miałby być gotowy we wrześniu 2018 r.
"Najlepiej wydane pieniądze to te wydawane na dzieci. Stąd pomysł zapewnienia wszystkim szkołom szybkiego internetu. Chcemy, żeby we wrześniu 2018 r. OSE zaczęła funkcjonować" - powiedział Woźny w czwartek podczas 9. Konferencji Sieci Szerokopasmowych w Warszawie. Dodał, że do OSE byłyby podłączone nie tylko placówki oświatowe, ale także ośrodki kształcenia nauczycieli.
"OSE ma doprowadzić do tego, żeby w jednym momencie dzieci w szkołach, np. w woj. zachodniopomorskim, w podkarpackim i w lubelskim w jednym momencie uczestniczyły w lekcji organizowanej i transmitowanej z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. To jest możliwie nie tylko w modelach teoretycznych. Chcemy doprowadzić do tego, żeby coś takiego stało się w rzeczywistości" - podkreślił Woźny.
W ramach OSE dostępne mają być treści edukacyjne, m.in. e-podręczniki, ale także materiały dotyczące programowania, czy materiały przygotowane przez organizacje pozarządowe.
Jak wskazał wiceminister, OSE będzie programem rządowym, korzystającym z istniejącej infrastruktury telekomunikacyjnej wybudowanej ze środków komercyjnych, jak i funduszy unijnych. Operatorem zarządzającym siecią ma być jeden podmiot. Podstawy działania i wdrażania OSE zostaną określone w ustawie.
"Do końca tego roku chcemy przygotować założenie do ustawy o OSE, żeby ułatwić operatorowi jego pracę i tak, żeby przekonać naszych kolegów z rządu do tego, że przez pierwsze dwa, trzy lata funkcjonowania OSE powinna być finansowania ze środków budżetowych" - powiedział Woźny.
Dodał, że finansowanie ze środków budżetu państwa w pierwszych latach działalności OSE ma - jak to wskazał Woźny - doprowadzić do tego, żeby projekt "nie rozbił się o najprostszą rafę, czyli brak przekonania lokalnych włodarzy do tego, że warto to finansować". Później finansowaniem OSE zajmowałyby się samorządy.
Jak wynika z danych resortu cyfryzacji, w Polsce istnieje ponad 30,5 tys. szkół i placówek oświatowych znajdujących się w 19,5 tys. lokalizacji, z czego jedynie 3,3 tys. ma dostęp do szybkiego internetu, o przepustowości co najmniej 100 Mb/s.
Jednocześnie - jak wskazuje resort - przedsiębiorcy telekomunikacyjni planują zapewnić dostęp do internetu o takiej przepustowości w kolejnych 5,7 tys. lokalizacji. Pozostałe szkoły zostaną podłączone do szybkiego internetu w ramach projektów dofinansowanych ze środków Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.
PAP/ as/