Informacje

fot. materiały prasowe Gaz System
fot. materiały prasowe Gaz System

Gaz System buduje gazociąg nowatorską techniką bez wykopów

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano · 24 października 2016, 11:31

    Aktualizacja · 24 października 2016, 11:33

  • 0
  • Tagi: energetyka gazociąg Gaz-System technologia
  • Powiększ tekst

Podczas budowy gazociągu Czeszów-Wierzchowice Gaz System zastosował pierwszy raz w Polsce nowatorską technologię Direct Pipe - poinformował w poniedziałek operator. Technologia pozwala budować gazociągi bez robienia wykopów.

Direct Pipe to rodzaj metody bezwykopowej, stosowanej przy budowie gazociągów. Pozwala ona poprowadzić stalowy rurociąg - o średnicach powyżej 700 mm - pod ciekami wodnymi, w terenach o trudnej topografii, objętych ochroną przyrody czy też niekorzystnymi warunkami geologicznymi.

"Wyjątkowość tej metody polega na połączeniu technologii HDD i mikrotunelowania (...), (co - PAP) powoduje, że ograniczenia, które tkwią w obu tych technologiach w dużej mierze przestają być czynnikami utrudniającymi budowę gazociągów. Direct Pipe pozwala realizować przejścia bezwykopowe w zakresie dużych średnic i długości. Bardzo istotny jest również fakt, że efekty uzyskujemy za rozsądną cenę, wyższą o około 20 proc. od kosztów przejścia wykonanego tradycyjną technologią HDD" - powiedział, cytowany w komunikacie spółki - Roland Kośka, kierownik Działu Przygotowania i Monitoringu w Pionie Inwestycji spółki Gaz System.

Jak podkreślono w komunikacie, dzięki zastosowaniu nowatorskiej technologii zniknęło ryzyko zanieczyszczenia wód i cieków płuczką pochodzenia wiertniczego, a przede wszystkim zapewniono bezpieczne dla otoczenia i środowiska prowadzenie robót.

Budowa gazociągu Czeszów-Wierzchowice (woj. dolnośląskie) o długości ok. 14 km i średnicy 1000 mm. połączy podziemny magazyn gazu Wierzchowice z aglomeracją Dolnego i Górnego Śląska.

Przewidywany termin zakończenia budowy gazociągu Czeszów-Wierzchowice to drugi kwartał 2017 r.

Dotychczas na świecie wykonano tylko 40 tzw. przewiertów w technologii Direct Pipe.

PAP, sek

Komentarze