4-dniowy tydzień pracy wpływa na efektywność pracowników?
Efektywność pracowników i tego, jaki system pracy jest najlepszy, by być w 100 proc. wydajnym jest sprawą dyskusyjną. W zależności od kraju – zdania są podzielone, a m.in. sześciogodzinny dzień pracy testowany jest w Szwecji wśród pracowników biurowych.
Polacy zatrudnieni na etat pracują średnio 42,4 godziny przy 8-godzinnym czasie pracy. 5-dniowy tydzień pracy nie jest jedyne: okazuje się, że około 700 firm w Polsce wprowadziło już 4-dniowy tydzień pracy.
Ograniczenie dni pracy do czterech w tygodniu już w 2015 roku uznała za korzystne Międzynarodowa Organizacja Pracy. Poparcie zakłada jednak, że dzień wyniósłby 9 godzin, co w tygodniu dawałoby optymalny czas pracy, zredukowany do 36 godzin.
Jak twierdzi firma doradztwa personalnego, Adecco Poland, czterodniowy tydzień pracy w Polsce wprowadziło już około 700 firm. Wśród nich znajdują się głównie te z branży informatycznej i przemysłowej. Takie rozwiązanie uznali za korzystne m.in. pracodawcy ze Śląska, gdzie pracownicy muszą często dojeżdżać do aglomeracji śląskiej po kilkadziesiąt kilometrów.
Uznano więc, że rzadsze pojawianie się w pracy z punktu widzenia pracownika zmniejsza koszty dojazdu i redukuje czas poświęcony na dotarcie do firmy, a z punktu widzenia szefa zwiększa oszczędności. Elastyczny czas pracy ma być natomiast dodatkowym benefitem, będący argumentem podczas procesu rekrutacji. Czy w Polsce taki system znajdzie szersze zastosowanie – pewnie przekonamy się wkrótce.
/Puls HR