Informacje

Świadczenia społeczne i rodzinne drogą elektroniczną już od przyszłego roku

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 5 grudnia 2016, 16:16

    Aktualizacja: 5 grudnia 2016, 16:17

  • Powiększ tekst

W pierwszych miesiącach 2017 roku najważniejsze świadczenia resortu rodziny i pracy będą dostępne w formie elektronicznej - mówił wiceminister cyfryzacji Piotr Woźny podczas konferencji "Fundusze Europejskie - nowoczesna gospodarka siłą rozwoju".

Woźny przypomniał, że w ramach finansowanego ze środków europejskich programu operacyjnego Polska Cyfrowa realizowane są trzy programy: infrastruktura, e-usługi oraz społeczeństwo informacyjne.

Celem tych programów jest m.in. zwiększenie dostępności do e-usług. Na razie, jak dodał, nie jest z tym najlepiej, choć sytuacja zmienia się na korzyść.

Jako przykład podał, że tylko 2 proc. z 2,5 mln osób, które wyraziło w 2014 roku wolę pozostania w OFE, zrobiło to w formie elektronicznej. Z kolei w bieżącym roku z 2,5 mln wnioskodawców programu Rodzina 500 plus około 600 tys. wniosków było złożonych w formie elektronicznej (ok. 25 proc.), z czego zdecydowana większość przy wykorzystaniu kanałów bankowych. "To narzędzie, które zaoszczędziło ludziom wiele godzin" - podkreślił wiceminister.

Pytany o najbliższe plany w kontekście tworzenia e-usług podkreślał, że niebawem główne świadczenia Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - m.in. 500 plus, "becikowe", karta dużej rodziny i "kosiniakowe", czyli zasiłek 1000 zł na dziecko przez rok - powinny być dostępne "kanałem elektronicznym". Dodał, że z usług tych można będzie skorzystać być może już w styczniu lub lutym 2017 roku.

Nasz zoom jest ustawiony na te usługi, które są ludziom najbardziej potrzebne - mówił Woźny.

Zapowiedział też, że od 2017 roku uruchomione zostanie ponownie "słownikowanie" danych w CEPIK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców). Wyłączone one zostało w 2013 roku, co spowodowało, że wiele wprowadzanych tam danych ulegało "zabrudzeniu" (bo np. w różny sposób wpisywane były te same marki i modele samochodów).

Wiceminister cyfryzacji podkreślał też, że jednym z celów jego resortu jest inwentaryzacja aktywów informatycznych państwa, w ramach których istnieje bardzo wiele centrów danych, wykorzystywanych w różnym stopniu.

PAP, MAS

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.