Informacje

PAP/Jacek Turczyk
PAP/Jacek Turczyk

PKN Orlen: siła finansowa, kapitał ludzki i innowacje to główne filary strategii spółki

Szymon Szadkowski

  • Opublikowano: 16 grudnia 2016, 14:31

  • Powiększ tekst

W latach 2017-2018 na inwestycje płocki koncern planuje przeznaczać średniorocznie 5,4 mld zł. Wśród zapowiadanych inwestycji jest m.in.: otwarcie 100 nowych stacji benzynowych,oddanie do komercyjnej eksploatacji elektrociepłowni we Włocławku i Płocku oraz zwiększenia produkcji i wielkości zasobów ropy i gazu w Polsce i Kanadzie. PKN Orlen chce też dążyć do dalszego zwiększania wypłacanej dywidendy dla akcjonariuszy. Władze spółki zapowiadają też pozyskanie nowych kontrahentów w sprawie zakupu ropy naftowej.

Nasza strategia pozostaje niezmiennie oparta na trzech strategicznych filarach: Budowa Wartości, Ludzie i Siła finansowa. Priorytetem w nadchodzących latach będzie wzmocnienie pozycji rynkowej i realizacja najważniejszych inwestycji rozwojowych. Kluczowym elementem naszej strategii pozostają oczywiście Ludzie. Wierzymy, że dzięki utalentowanym pracownikom i nowoczesnej kulturze organizacyjnej, możliwa będzie dalsza budowa wartości koncernu. W naszej strategii stawiamy też na innowacje tworzące wartość. W duchu patriotyzmu gospodarczego będziemy również współpracować z polską nauką oraz innymi spółkami Skarbu Państwa – mówił Wojciech Jasiński, prezes PKN Orlen.

W nowej strategii istotna jest też skoncentrowanie się na bezpieczeństwie surowcowym.

Dzięki zawartej we wrześniu nowej umowie z PGNiG, Orlen posiada zabezpieczone dostawy gazu ziemnego na kolejnych 5 lat. Jeżeli chodzi o dostawy ropy naftowej, planowane jest dalsze umacnianie dotychczasowych i budowanie nowych relacji handlowych z największymi producentami na świecie. Obecnie zaopatrzenie rafinerii odbywa się na bazie umów długoterminowych z producentami: Rosneft, Tatneft oraz Saudi Aramco, uzupełnianych zakupami typu spot. PKN ORLEN jest przygotowany technologicznie do przerobu ponad 80 różnych gatunków ropy z całego świata.

Rynek energii zmienia się, jednak w przewidywalnej perspektywie ropa naftowa pozostanie podstawowym surowcem do produkcji paliw i produktów petrochemicznych. Wyzwaniem jest dynamika otoczenia biznesowego i przygotowanie koncernu do zmian, które przyniesie przyszłość. Dlatego w nowej strategii stawiamy na innowacje i promowanie inicjatywy pracowników oraz rozwijanie organizacji opartej na wiedzy – podkreślał prezes PKN Orlen.

Istotnym elementem strategii ma być również utrzymanie solidnych fundamentów finansowych: zabezpieczenia finansowania i utrzymaniu bezpiecznego poziomu zadłużenia. PKN Orlen założył następujące cele finansowe:

  • Średnioroczna EBITDA wg. LIFO na poziomie 8,8 mld zł
  • Realizacja średniorocznych nakładów inwestycyjnych na poziomie 5,4 mld zł
  • Utrzymanie dźwigni finansowej poniżej 30 proc.
  • Konsekwentny wzrost poziomu dywidendy przypadającej na akcję

Niezmiennie ważne pozostaje dla nas utrzymanie solidnych fundamentów finansowych, które będą wspierać dalszy rozwój i zabezpieczać Koncern przed ewentualnymi ryzykami zewnętrznymi. Chcemy utrzymać rating na poziomie inwestycyjnym, co sprawi, że będziemy posiadać dostęp do różnorodnych źródeł finansowania. Zakładamy też, że realizowana strategia umożliwi dalszy wzrost wypłaty dywidendy dla naszych akcjonariuszy, której poziom będzie uzależniony od sytuacji finansowej – powiedział Sławomir Jędrzejczyk, wiceprezes PKN ORLEN ds. Finansowych.

Koncern zdecydował też o dalszym wzmacnianiu posiadanego kapitału ludzkiego. Jak zapowiadają szefowie Orlenu kluczowa będzie dbałość o najwyższe standardy bezpieczeństwa pracy, brak tolerancji dla wypadków, ale też zwiększanie kompetencji pracowników, między innymi poprzez konsekwentne powiększanie oferty rozwojowej i wzrost dostępności szkoleń.

Obecnie Orlen dysponuje mocami przerobowymi ponad 30 mln ton różnych gatunków ropy rocznie, a także własną bazą zasobów ropy i gazu ), które na koniec 2016 szacuje się na ponad 100 mln boe. Oferta PKN ORLEN to ponad 50 różnych produktów petrochemicznych i rafineryjnych sprzedawanych w ponad 60 krajach. prowadzona jest z wykorzystaniem największej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej sieci stacji paliw, każdego dnia sprzedaż detaliczna odnotowuje 1,4 mln transakcji.

Osiągane wyniki finansowe zostały docenione przez rynek – 21 listopada br., po raz pierwszy w historii, PKN ORLEN stał się najbardziej wartościową spółką na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, a kapitalizacja koncernu od daty ogłoszenia strategii (23 lipca 2014 r.) do tego dnia wzrosła o 13,8 mld zł.

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych