Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Jaka wymiana handlowa w kolejnym roku? Są wstępne prognozy

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 19 grudnia 2016
  • 08:14
  • 0
  • Tagi: bank banki biznes gospodarka handel
  • Powiększ tekst

Bank HSBC opublikował dziś raport pt. „Global Trade Forecast” poświęcony perspektywom międzynarodowej wymiany handlowej. To kolejna edycja tego raportu, w tym roku po raz pierwszy zawiera również prognozy i wnioski dotyczące sektora usług.

Poniżej przesyłam wybrane wątki zaprezentowane w raporcie, natomiast szczegółowe informacje wraz z komentarzami przedstawicieli dwóch prężnie rozwijających się polskich firm usługowych – Grupa Pracuj i SESCOM – znajdą Państwo w komunikacie prasowym poświęconym trendom w handlu zagranicznym Polski. Przygotowaliśmy również podsumowanie trendów w wymianie handlowej na świecie, które zostały zaprezentowane w odrębnym komunikacie prasowym (również w załączniku).

· Dynamika wzrostu towarowej wymiany handlowej na świecie była słaba w 2015 roku i prawdopodobnie nie ulegnie poprawie w tym roku. Nadzieja w handlu usługami, który rozwija się szybciej niż kulejące przepływy towarowe.

· Zgodnie ze światowymi trendami eksport usług z Polski będzie rósł w tenmpie ok 7% rocznie w najbliższym 15-leciu, szybciej niż eksport towarów (ok. 5% rocznie), wynika z prognoz opracowanych przez instytut analityczny Oxford Economics na zlecenie banku HSBC.

· Usługi stanowią obecnie ok. 1/5 całkowitego eksportu z Polski. Połowę usług sprzedawanych przez rodzimych eksporterów za granicę stanowią transport i turystyka. Udział transportu i turystyki stopniowo maleje na rzecz usług biznesowych i teleinformatycznych. Polska już dziś jest „zagłębiem” tego typu usług, o czym świadczą kolejne centra usług tworzone „nad Wisłą”.

· W grze o inwestycje zagraniczne czy kontrakty na eksport usług Polska z powodzeniem rywalizuje z globalnymi potęgami usługowymi (kraje azjatyckie), m.in. dzięki lokalizacji w centrum Europy (sprzyja tzw. nearshoringowi) i ramom prowadzenia biznesu (np. ochrona danych i własności intelektualnej, rozwinięta infrastruktura telekomunikacyjna i szeroka gama dostępnych produktów finansowych).

· Aby odnieść sukces na wymagających rynkach zagranicznych, usługodawcy „znad Wisły” rozwijają ofertę w kierunku bardziej zaawansowanych technologicznie rozwiązań, dzięki czemu Polska ewoluuje z kraju eksportującego proste usługi do pozycji dostawcy bardziej złożonych. Stopniowo zmienia się nie tylko rodzaj eksportowanych usług, ale także główne rynki zbytu.

· Zagrożenie dla dalszego rozwoju handlu zagranicznego Polski stanowi osłabienie wzrostu chińskiej gospodarki, co może w niekorzystny sposób wpłynąć na tempo rozwoju innych azjatyckich gospodarek o licznych populacjach z rosnącymi potrzebami w zakresie konsumpcji usług. Autorzy raportu „Global Trade Forecast” wskazują, że istotnym czynnik ryzyka stanowi również rozwój sytuacji politycznej w Unii Europejskiej, ze szczególnym uzględnieniem decyzji o opuszczeniu Wspólnoty przez Wielką Brytanię, będącą ważnym partnerem gospodarczym Polski.

· Z perspektywy przepływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych sytuacja ta tworzy jednocześnie pewne szanse dla Polski, w przypadku odpływu inwestycji z Wielkiej Brytanii na rzecz innych krajów Unii Europejskiej. Na tej sytuacji mogą skoryzstać w szczególności branża motoryzacyjna i finansowa.

Pełna treść raportu w j. angielskim z prognozami dla Polski dostępna jest pod tym linkiem: https://globalconnections.hsbc.com/downloads/trade_forecasts/pl.pdf

Dostępne są również raporty z prognozami dla takich krajów jak: Argentyna, Australia, Bangladesz, Kanada, Chiny, Egipt, Francja, Niemcy, Indie, Indonezja, Irlandia, Japonia, Malezja, Meksyk, Arabia Saudyjska, Singapur, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Wielka Brytania, USA, Wietnam.

Komentarze