Kolejne ułatwienia dla przedsiębiorców w nowym roku
Zatwierdzenie przez rząd Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, start Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, a także dalsze ułatwienia dla przedsiębiorców w ramach konstytucji dla biznesu oraz pakietu 100 zmian dla firm, to najważniejsze plany Ministerstwa Rozwoju na 2017 rok.
Absolutnym priorytetem dla naszego resortu będzie realizacja Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Ta realizacja już się oczywiście rozpoczęła, ale tam będą nasze główne wysiłki – mówił wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński. - SOR została już przekazana do konsultacji międzyresortowych. Zakładamy, że formalne przyjęcie Strategii przez rząd nastąpi na przełomie stycznia i lutego - poinformował.
Wyjaśnił też, że założenia SOR już są wdrażane w sferze regulacyjnej m.in. w postaci konstytucji biznesu, a szczególnie Prawa przedsiębiorców - w jego ocenie "najważniejszej ustawy" - jak i innych rozwiązań legislacyjnych z pakietu 100 zmian dla firm.
Jednocześnie prowadzimy działania związane z wykorzystaniem funduszy europejskich. Bardzo mocno przyspieszyliśmy i polityka spójności jest na właściwym torze. Jesteśmy absolutnym liderem w UE, jeżeli chodzi o wykorzystanie funduszy europejskich, bo ponad 1/3 płatności, które Unia Europejska przekazała do wszystkich krajów, to są płatności z Polski - wyjaśnił.
Resort uczestniczy też we wdrażaniu w Polsce planu Junckera, a więc programu pobudzenia inwestycji zaproponowanego przez szefa KE Jean-Claude'a Junckera. "Przyciągamy też inwestycje zagraniczne. Bardzo nam zależy na jakości, więc są to inwestycje zagraniczne, które mają bardzo silny komponent technologiczny i badawczo-rozwojowy" - mówił.
Wskazał, że na przyszły rok także już są planowane dalsze inwestycje zagraniczne, które będą rozłożone na całe 12 miesięcy.
Nam bardzo zależy nie tylko na tych największych, ale na średnich inwestycjach, z dużym komponentem technologicznym, i to zarówno polskich, jak i zagranicznych - podkreślił. - Więc nie koncentrujemy się wyłącznie na inwestycjach zagranicznych, ale także polskich, wykorzystując do tego instrumenty, które państwo posiada, czyli takie jak Specjalne Strefy Ekonomiczne, wsparcie ze środków UE prac badawczo-rozwojowych i praca bezpośrednio z inwestorami - dodał.
Wiceszef MR wyjaśnił także, że Polska Agencja Inwestycji i Handlu będzie się zajmowała nie tylko inwestycjami zagranicznymi, ale przede wszystkim eksportem i wsparciem dla polskich inwestycji za granicą.
PAIH ma działać w ramach Grupy PFR, która wdraża instrumenty finansowe nakierowane na rozwój polskich przedsiębiorców. Ma działać na bazie Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych i planuje przede wszystkim otwarcie na Azję, Afrykę czy Amerykę Łacińską.
Ministerstwo Rozwoju liczy, że po Nowym Roku nastąpi odbicie w inwestycjach publicznych, co przełoży się na wyższe tempo wzrostu gospodarczego. Wpłynąć ma na to lepsze wykorzystanie środków unijnych, z których finansowane są projekty rozwojowe.
Według wiceministra Kwiecińskiego wzrost PKB w 2017 r. może przekroczyć 3 proc.
PAP, MS