Informacje

Żródło:PWPW
Żródło:PWPW

Dowód osobisty przez komórkę – jakie zmiany szykuje nam przyszłość?

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 5 stycznia 2017, 12:04

    Aktualizacja: 5 stycznia 2017, 12:06

  • 4
  • Powiększ tekst

Plastikowe dowody osobiste nie znikną, ale już w 2017 roku dowód, a następnie także inne dokumenty mogą być dostępne za pośrednictwem telefonu komórkowego, co ograniczy konieczność ich noszenia przy sobie.

Projekt mDokumenty

Ministerstwo Cyfryzacji stworzyło projekt mDokumenty, którego wdrażanie ma się rozpocząć w maju 2017 roku. Projekt obejmuje możliwość posługiwania się mobilną wersją dowodu osobistego, a następnie także prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego i ubezpieczenia OC. Na wstępnym etapie elektroniczne dokumenty mają funkcjonować w kontaktach z administracją państwową i policją. Jednak zawierając umowy z takimi podmiotami jak banki, a także dostawcy usług telefonicznych i internetowych, również musimy okazać dowód osobisty, dlatego w planach jest rozszerzanie projektu w miarę zapotrzebowania. Poprzez technologie przyszłości powoli zmienia się rzeczywistość i podejście do konsumpcji oraz zawierania transakcji. Niemniej jednak plastikowe dowody osobiste i inne dokumenty w tradycyjnej formie będą dostępne tak długo jak społeczeństwo będzie zgłaszać zapotrzebowanie na nie.

Sposób uzyskania dostępu do elektronicznej wersji dokumentów

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że nowoczesne technologie związane z udostępnianiem mobilnej wersji dokumentów nie wymuszają posiadania smartfona. Dowód osobisty będzie dostępny także z poziomu zwykłego telefonu komórkowego. Współczesne telefony i tak są wyposażone w o wiele więcej funkcji niż ich pierwsze modele – zapewniają dostęp do Internetu, co sprawia, że z dowolnego miejsca zaciągnąć szybką pożyczkę online, na przykład poprzez serwis MoneyMan należący do grupy ID Finance. Wracając jednak do sedna sprawy, wystarczy, że telefon ma funkcję sms. Kiedy urzędnik lub policjant będą chcieli sprawdzić dowód osobisty, wystarczy podać PESEL lub numer telefonu. Następnie uzyskany numer wprowadzi do Aplikacji Dostępowej. Za pośrednictwem systemu zostanie wysłany na Twój telefon jednorazowy kod, który przekażesz urzędnikowi. Kod zapewni potwierdzenie tożsamości. Dokonanie uwierzytelnienia w ten sposób sprawi, że Aplikacja Dostępowa wyświetli dane dokumentu i urzędnik będzie mógł potwierdzić, czy jesteś osobą, za którą się podajesz. Korzystanie z mobilnej wersji dokumentów nie będzie obowiązkowe, ale jeśli projekt zda egzamin, może okazać się naprawdę komfortowe.

Poziom zabezpieczeń – czy mobilny dokument jest lepszy niż plastikowy?

Chociaż nowe technologie cieszą się popularnością, nieustannie pojawiają się wątpliwości dotyczące poziomu zabezpieczeń. Tak jest również w przypadku projektu mDokumenty. Ze względu na fakt, że dowód osobisty czy też inny dokument nie są zapisywane bezpośrednio w telefonie jego zgubienie nie powoduje utraty dokumentu. Pod tym względem elektroniczna wersja ma znaczną przewagę nad plastikową. Niestety pomysłowość złodziei jest nieograniczona, więc w przypadku utraty telefonu istnieje ryzyko wyłudzenia pożyczki lub innego wykorzystania danych właściciela. Ministerstwo Cyfryzacji zapewnia, że poziom bezpieczeństwa dokumentów mobilnych będzie wyższy niż tradycyjnych, ale nie podjęto jeszcze konkretnych decyzji w tej sprawie.

Powiązane tematy

Komentarze