Informacje

fot. Monika Lipińska
fot. Monika Lipińska

Polacy zbudują bazę na Księżycu

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 9 lutego 2017, 13:57

  • 1
  • Powiększ tekst

Polacy będą stawiać księżycowe bazy? To możliwe. Polska właśnie zwyciężyła w prestiżowym, międzynarodowym konkursie na projekt ośrodka księżycowego.

Moontopia to międzynarodowy konkurs kierowany do architektów i inżynierów, którego celem jest wyłonienie najlepszego projektu bazy jaka zbudowana może zostać na Księżycu. Międzynarodowe jury w skład którego wchodzą architekci, inżynierowie ale też przedstawiciele organizacji kosmicznych z różnych państw (NASA, odpowiedzialni m.in. za zarządzanie i architekturę kosmiczną, Instytutu Bucminstera Fullera, a także architekci Alberto Villanueva Galindo, Idea Architecture Office, ASPECT Studios, zwycięzcy poprzedniego konkursu organizowanego przez Eleven Magazine ‘San Francisco 2016’, Christina Ciardullo, badaczka kosmosu na uniwersytecie Carnegie Mellon oraz Andrea Verenini, redaktor naczelna Eleven Magazine.) przejrzało kilkaset prac.

tytuł

Okazało się, że najlepszą była praca nadesłana przez Polkę - Monikę Lipińską, kierującą większym zespołem architektów i inżynierów. Przygotowali oni śmiały ale co ważne - możliwy do realizacji plan.

tytuł

Warunki konkursu były jasne - baza ma być nie tylko sprawna ale i samowystarczalna i oferować przestrzeń nie tylko do badań naukowych ale też możliwości dla space-tourism.

tytuł

Projekt polskiego zespołu spodobał się jury nie tylko ze względu na jego pomysłowość ale też fakt, iż zakłada on możliwość dalszego rozwoju bazy a z czasem nawet - kolonizacji ziemskiego naturalnego satelity. Z czasem nastąpiłaby pełna automatyzacja bazy. Jeśli chodzi o zasilanie to korzystałaby ona z energii słonecznej, zaś kolektorami byłaby sama powierzchnia budowli, wykonana z czułych membran pobierających energię solarną.

fot. Monika Lipińska, Moontopia

Moontopia/ dezeen/ as/

Powiązane tematy

Komentarze