Informacje

Zaskakujący wzrost zatrudnienia, przewyższył rynkowe prognozy

br

  • Opublikowano: 16 lutego 2017, 14:55

  • Powiększ tekst

GUS poinformował, że styczniu 2017 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 5 mln 959,7 tys. i wzrosło o 4,5 proc. licząc rok do roku. Dane te znacząco przewyższyły rynkowe prognozy.

Jak oceniają analitycy BZWBK tak wysoka dynamika zatrudnienia to przede wszystkim efekt zmiany bazy statystycznej – jak co roku w styczniu GUS aktualizuje liczbę przedsiębiorstw objętych badaniem.

Ten styczeń był o tyle inny, że zmiany w prawie pracy w ubiegłym roku spowodowały, że większa liczb pracowników została objęta statystyką – napisali analitycy BZWBK w komentarzu.

Według analityków BOŚ, tak silny skokowy wzrost zatrudnienia w ujęciu zmian miesięcznych, jest zjawiskiem wyjątkowo rzadkim i występującym wyłącznie w styczniu.

Z tego względu skłaniamy się ku ocenie, że tak silny wzrost dynamiki zatrudnienia w styczniu wynikał właśnie z efektów statystycznych – czytamy w komentarzu BOŚ.

Jak oceniają w analitycy BZWBK najbliższe miesiące przyniosą spadek dynamiki zatrudnienia, m.in. w wyniku kurczących się zasobów siły roboczej.

Ogólnie sytuacja na rynku pracy pozostaje wciąż dobra, co w naszej ocenie powinno wspierać wzrost konsumpcji prywatnej w nadchodzących kwartałach – dodają w komentarzu.

Również korzystną sytuację na rynku pracy dostrzegają analitycy BOŚ. Oczekują, że - biorąc pod uwagę notowaną poprawę aktywności krajowej gospodarki pod koniec 2016 r. oraz oczekiwania dalszego przyspieszenia wzrostu gospodarczego w 2017 r. - utrzymania korzystnej sytuacji na krajowym rynku pracy w kolejnych miesiącach.

W ich ocenie dynamika zatrudnienia w przedsiębiorstwach w trakcie 2017 r. będzie obniżać się, (z bieżącego bardzo wysokiego poziomu) biorąc pod uwagę wygaśnięcie wpływu zmiany formy zatrudnienia oraz wysokie bazy odniesienia.

Z drugiej strony skala tego osłabienia nie będzie na tyle silna, aby skutkować ograniczeniem dotychczasowego efektu szybszego wzrostu wynagrodzeń w warunkach wciąż poprawiającej się sytuacji pracowników na rynku pracy. Szacujemy, że dynamika płac w sektorze przedsiębiorstw wzrośnie w 2017 r. o ponad 4,0 proc. r/r. - napisali w komentarzu.

GUS poinformował dzisiaj, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie (brutto) było wyższe o 4,3 proc. w porównaniu ze styczniem 2016 r. i wyniosło 4 tys. 277,32 zł.

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych