Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Gazociąg nie interesuje RBNu

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 9 kwietnia 2013, 16:54

    Aktualizacja: 9 kwietnia 2013, 16:55

  • Powiększ tekst

Prezydent nie zwoła nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego poświęconego memorandum ws. budowy drugiej nitki gazociągu jamalskiego przez Polskę.


Biuro Bezpieczeństwa Narodowego poinformowało, że prezydent Bronisław Komorowski nie przewiduje zwołania nadzwyczajnego posiedzenia RBN nt. bezpieczeństwa energetycznego. BBN podkreśliło, że na bieżąco monitoruje tę kwestię.

W komunikacie BBN podało, że sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej odpowiedział na apel Solidarnej Polski o zwołanie RBN lub włączenie do obrad kolejnego jej posiedzenia sprawy memorandum dot. budowy drugiej nitki gazociągu jamalskiego przez Polskę.

Koziej przekazał, że prezydent obecnie nie przewiduje zwołania nadzwyczajnego posiedzenia Rady poświęconego temu zagadnieniu. Jak napisano w komunikacie BBN, minister zaznaczył, że "RBN, w czasie prezydentury Bronisława Komorowskiego, już trzykrotnie zajmowała się przedmiotową tematyką".

Jednocześnie poinformował, że Biuro Bezpieczeństwa Narodowego na bieżąco monitoruje i ocenia środowisko bezpieczeństwa energetycznego, w tym ostatnio szeroko i kompleksowo w ramach Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego. "W związku z tym w agendzie kolejnego, planowanego na maj, posiedzenia Rady przewidywane jest dokonanie oceny zmian (pozytywnych i negatywnych) zachodzących w środowisku bezpieczeństwa energetycznego Polski" - napisano.

Solidarna Polska uważa, że sprawę należy dokładnie wyjaśnić, zanim zostaną wyciągnięte wnioski personalne" - mówił szef SP Zbigniew Ziobro podczas sobotniej konferencji. Jego zdaniem Rada jest miejscem, gdzie bez kamer i niepotrzebnego napięcia można te sprawę w całości wyjaśnić.

W sobotę szefowa biura prasowego Kancelarii Prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek powiedziała, że posiedzenie dotyczące bezpieczeństwa energetycznego Polski jest już zaplanowane na maj. Według niej będzie ono poświęcone zmianom zachodzącym od paru lat w środowisku bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Eksploatująca polski odcinek gazociągu jamalskiego spółka EuRoPol Gaz - której akcjonariuszami są: PGNiG (48 proc. akcji), Gazprom (48 proc. akcji) i Gas-Trading (4 proc. akcji) - podpisała w czwartek w Sankt Petersburgu z Gazpromem "memorandum o wzajemnym zrozumieniu" dotyczące oceny, na etapie przedinwestycyjnym, możliwości realizacji nowego gazociągu. Rosjanie chcą budowy nowej nitki z Białorusi w kierunku południowym, na Słowację i Węgry.

 

Warto zapoznać się z dotychczasową polityką Rosji - dokładna analiza dostępna jest w książce Mirosława Tryczyka "Między Imperium a Świętą Rosją" dostępnej wSklepiku.pl

Między imperium a Świętą Rosją

PAP/JKUB

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych