Informacje

MF chce co roku oferować green bonds na rynkach zagranicznych

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 8 marca 2017, 13:27

  • 0
  • Powiększ tekst

Ministerstwo Finansów chce "mniej więcej" raz w roku oferować obligacje typu green bonds na rynkach zagranicznych - poinformował PAP resort finansów.

Z punktu widzenia Ministerstwa Finansów grudniowa emisja obligacji green bonds była bardzo udana. Dzięki dużemu zainteresowaniu inwestorów, mniej więcej raz w roku, chcielibyśmy oferować obligacje green bonds na rynkach zagranicznych - napisano w przesłanej PAP informacji.

12 grudnia Polska – jako pierwszy w świecie emitent rządowy - wyemitowała obligacje green bonds o nominale 750 mln euro. Uzyskana rentowność obligacji wyniosła 0,634 proc. Środki pozyskane z emisji obligacji przeznaczone zostaną w szczególności na finansowanie tegorocznych wydatków budżetowych związanych z poprawą stanu środowiska lub na refinansowanie takich wydatków z lat 2014-2016.

Prawdopodobnie jeszcze w tym roku możemy pojawić się z ofertą obligacji +zielonych+. Wartość emisji zależeć będzie m.in. od skali projektów prośrodowiskowych finansowanych ze środków budżetu państwa - napisano.

MF poinformowało, że obligacje typu green bonds, mimo że środki z ich emisji są wyodrębnione i mogą być wykorzystane wyłącznie we wskazanych, "zielonych" obszarach, podobnie jak pozostałe obligacje, służą finansowaniu potrzeb pożyczkowych państwa.

Na podst. PAP

Powiązane tematy

Komentarze