Informacje

Fot. Mattox/sxc.hu
Fot. Mattox/sxc.hu

Kreatywne kształtowanie liczby bezrobotnych

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 11 kwietnia 2013, 07:22

    Aktualizacja: 11 kwietnia 2013, 07:24

  • 0
  • Powiększ tekst

Od przyszłego roku urząd pracy wykreśli bezrobotnego z ewidencji od razu na 9 miesięcy. To poprawi statystyki pośredniaków, ale zafałszuje obraz bezrobocia w powiecie - donosi Dziennik Gazeta Prawna.

Obecnie urząd może wykreślić na maksymalnie 120 dni. Po zmianie prawa będzie mógł to zrobić na 270 dni. Bogdan Grzybowski z OPZZ podkreśla, że przez takie rozwiązanie wiele osób nie będzie mogło liczyć na pomoc państwa.

"Rzeczywiste bezrobocie będzie prezentowane już tylko przez GUS w ramach Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności. Ostatnie dane z tego badania z IV kw. 2012 r. wskazują, że oficjalną liczbę bezrobotnych należałoby zwiększyć o ponad 450 tys. osób nierejestrowanych. A będzie jeszcze gorzej"

– tłumaczy Bogdan Grzybowski.

Kto zostanie skreślony z ewidencji na te 9 miesięcy? Jak podaje DGP wypadną osoby długotrwale bezrobotne, którymi zajmowanie się jest dla pośredniaków najtrudniejsze. Dzięki temu odnotowana zostanie także wyższa skuteczność aktywizacji. Od niej zależy wysokość wynagrodzenia urzędników w urzędach pracy.

"Urzędnicy mogą się skupiać na osobach najłatwiejszych do zaktywizowania, bo od tego będą zależeć ich zarobki"

 – zauważa Monika Zaręba, ekspert Pracodawców RP.

Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz chce wynagradzać ambitnych urzędników nagraodami pieniężnymi z Funduszu Pracy. Rocznie przeznaczane jest na to 7 proc.

Wielu ekspertów prostestuje przeciwko temu, bowiem wskazują na brak obiektywnych narzędzi pomiaru skuteczności urzędników w zakresie efektywności zatrudnieniowej bezrobotnych. Prostestują też przeciwko finansowaniu ich wynagrodzeń z Funduszu Pracy, bowiem jego cel jest inny niż wypłata nagród dla urzędników w urzędach pracy.

Obecnie liczba bezrobotnych osiągnęła poziom 2 mln 315 tys. W marcu bezrobocie spadło z 14,4 do 14,3 proc. Część ekspertów prognozuje wzrost bezrobocia do 15 proc. na koniec 2013 r.

Cały artykuł możesz przeczytać tutaj.

Źródło; Dziennik Gazeta Prawna/Opr. Jas

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze