Informacje

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

Resort pracy chce wiedzieć wszystko o zdrowiu bezrobotnych. Duże zaskoczenie dla GIODO

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 16 stycznia 2014, 07:18

    Aktualizacja: 16 stycznia 2014, 11:49

  • 1
  • Powiększ tekst

Resort pracy zapewniał, że przy profilowaniu urzędy pracy nie będą pytać o dane wrażliwe bezrobotnych. Tymczasem dzieje się zupełnie coś odwrotnego - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak pisze gazeta selekcja będzie mieć miejsce w związku z organizacją programów specjalnych dla wybranych grup. Tę kwestię reguluje Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 674 z późn. zm.), w której takim mianem określa wybrane grupy bezrobotnych, w tym osoby młode, bezrobotnych po 50. roku życia, osoby opiekujące się dziećmi i niepełnosprawnych.

Osoby te mają teraz wyłączność na korzystanie z pewnych form pomocy w urzędach pracy, takich jak staże czy prace interwencyjne. Po reformie z instrumentów tych będą mogli korzystać wszyscy bezrobotni, a osobom w szczególnej sytuacji przysługiwać będzie pierwszeństwo w skierowaniu do udziału w organizowanych przez pośredniaki programach specjalnych. Resort pracy przygotował projekt rozporządzenia, które określi nowe zasady ich tworzenia. Dobór osób do takiego programu miałby odbywać się po dokonaniu diagnozy bezrobotnych, obejmującej m.in. ich predyspozycje psychofizyczne i uwarunkowania zdrowotne. By wprowadzić program specjalny, pośredniak będzie mógł więc pytać swoich klientów o stan zdrowia, ich odporność psychiczną i fizyczne ułomności

- informuje "DGP".

Dr Wojciech Wiewiórowski, generalny inspektor ochrony danych osobowych (GIODO) jest nie tylko zaskoczony planami resortu pracy, ale też ma duże wątpliwości natury prawnej.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna/Opr. Jas

 

 

 

 

---------------------------------------------------------------

---------------------------------------------------------------

Do nabycia wSklepiku.pl!

"Polityka społeczna w kryzysie"

Polityka społeczna w kryzysie

Powiązane tematy

Komentarze