MFW obniżył prognozę wzrostu dla Polski w 2013 r.
Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył we wtorek prognozę wzrostu gospodarczego dla Polski w 2013 r. do 1,3 proc. Z zaprezentowanego w Waszyngtonie raportu wynika, że nasza gospodarka ma sobie lepiej radzić w 2014 r., gdy wzrost osiągnie 2,2 proc. PKB.
MFW z 3,5 do 3,3 proc. obniżył też prognozę globalnego wzrostu w 2013 r.; gospodarka strefy euro ma się w tym roku skurczyć o 0,3 proc. W 2014 ma być lepiej - świat ma się rozwijać w tempie 4 proc., a euroland 1,1 proc.
Obniżenie prognoz dla polskiej gospodarki, to efekt recesji w strefie euro - powiedział PAP dyrektor wykonawczy w MFW Dominik Radziwiłł. Dodał, że dla Polski raport MFW jest generalnie "pozytywny". "Jesteśmy wzorowym dzieckiem" - mówił.
To co nowe w analizie MFW - dodał Radziwiłł - to dostrzeżenie przez Fundusz istnienia ryzyka spowolnienia globalnego jako coraz bardziej prawdopodobnego scenariusza, na co wpływają gorsze dane ze strefy euro. "Scenariusz ryzykowny globalnego spowolnienia staje się głównym scenariuszem" - powiedział.
W zeszłym roku, według MFW, Polska rozwijała się w tempie 2 proc. Poprzednia, listopadowa projekcja mówiła, że wzrost PKB w Polsce w 2012 r. wyniesie ok. 2,25 proc., a w 2013 r. ok. 1,75 proc.
Zgodnie z ustawą budżetową w tym roku polska gospodarka będzie rozwijać się w tempie 2,2 proc. PKB. W ubiegłym tygodniu wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk poinformował PAP, że resort skłania się jednak obecnie ku prognozie wzrostu PKB w tym roku na poziomie około 1,5 proc.
Analitycy funduszu są zdania, że przyczyną tegorocznego spowolnienia w Polsce jest słaba konsumpcja prywatna w naszym kraju, niestabilne zapotrzebowanie na nasz eksport u kluczowych partnerów w Europie oraz dalszy spadek inwestycji ze środków unijnych.
W raporcie "World Economic Outlook" (WEO) podkreślono, że nie tylko Polska, ale także inne wschodzące gospodarki Europy doświadczyły poważnego spowolnienia w 2012 r. Nastąpiło to na skutek kryzysu w strefie euro, ale także zaostrzenia polityk krajowych w największych gospodarkach, w odpowiedzi na nowe ograniczenia zdolności produkcyjnych. Widać jednak oznaki wskazujące na możliwą poprawę m.in. dzięki podnoszącemu się powoli popytowi w Europie Zachodniej.
Również światowa aktywność gospodarcza w krajach rozwiniętych ma się stopniowo zwiększać od drugiej połowy 2013 r., ale droga do ożywienia ma być nadal "wyboista". Fundusz podkreśla, że działania polityczne podjęte w ostatnim półroczu zmniejszyły ryzyko ostrego kryzysu w Europie i Stanach Zjednoczonych, choć perspektywa dla tych dwóch regionów jest różna.
Strefie euro ciążą złe warunki kredytowania i konieczność poprawiania bilansów budżetowych. Z kolei warunki w USA nadal będą wspierać ożywienie. MFW zwrócił uwagę, że konsumpcja prywatna w Stanach Zjednoczonych jest coraz silniejsza, ale wciąż pozostaje na słabym poziomie w eurostrefie.
"Przesłanie jest takie: Stany Zjednoczone odnotowują dość silną poprawę koniunktury, która może się jeszcze umacniać w miarę upływu czasu. Ale mamy też złe wiadomości: Europa wciąż się zmaga (z kryzysem)" - mówił na konferencji prasowej w Waszyngtonie główny ekonomista MFW Olivier Blanchard. Jego zdaniem sytuacja w strefie euro jest "niepokojąca".
Fundusz uważa, że strefa euro powinna nadal dokonywać dostosowania fiskalnego. Szef wydziału europejskiego w MFW Jorg Decressin podkreślał, że niektóre kraje, np. Włochy już realizują plany oszczędnościowe, inne, np. Hiszpania dokonały postępu w tym zakresie, ale potrzebne są dalsze reformy strukturalne, które pomogą odbudować konkurencyjność. "Dostrzegamy mniejszy deficyt, a także poprawę na rachunku bieżącym, ale reformy strukturalne są również ważne, by powrócił wzrost" - diagnozował Decressin.
W tym roku PKB USA ma się zwiększyć o 1,9 proc., a w 2014 r. o 3 proc. W Japonii ma to być odpowiednio 1,6 i 1,4 proc. Gospodarka Niemiec, głównego partnera handlowego Polski, ma się rozwijać w tempie 0,6 proc. w 2013 r. i przyspieszyć do 1,5 proc. w 2014 r.
Mocno rośnie aktywność gospodarcza na rynkach wschodzących i rozwijających się - piszą analitycy funduszu. Chiny mają się rozwijać w 2013 r. w tempie 8 proc., Indie 5,7 proc., a Brazylia 3 proc.
MFW wskazuje, że w ciągu ostatnich sześciu miesięcy udało się uniknąć dwóch poważnych zagrożeń - rozpadu strefy euro i gwałtownego ograniczenia wydatków budżetowych w wyniku tzw. klifu fiskalnego w USA.
Krajom rozwiniętym radzi, aby użyły wszystkich rozważnych działań w celu zwiększania popytu. Zauważa jednak przy tym, że ich pole manewru jest ograniczone ryzykami wynikającymi z wysokiego zadłużenia. MFW zwrócił uwagę, że w ożywieniu gospodarczym pomaga rynek finansowy, poprzez większe zaufanie do krajów i poprawę warunków finansowania (niższe oprocentowanie obligacji).
Raport zaleca dalszą naprawę finansów, włączając w to restrukturyzację słabych banków, a także w niektórych przypadkach oferowanie zadłużonym gospodarstwom domowym i będącym w kryzysie firmom innych rozwiązań, niż tradycyjne postępowanie upadłościowe.
Z Waszyngtonu Krzysztof Strzępka (PAP)