PKN Orlen zaopatruje w paliwo lotnisko w czeskiej Pradze
PKN Orlen zaopatruje w paliwo JET A-1 linie lotnicze korzystające z międzynarodowego portu lotniczego im. Vaclava Havla w Pradze, największego w Czechach. To pierwsze zagraniczne lotnisko obsługiwane przez płocki koncern, oprócz podobnych obiektów w Polsce.
Wejście PKN Orlen na rynek dostaw paliw lotniczych w Czechach jest możliwe dzięki optymalizacji systemu zaopatrzenia i obrotu paliwami lotniczymi w grupie Orlen - zaznaczył płocki koncern.
PKN Orlen poinformował w środę, iż rozpoczął obsługę paliwową portu lotniczego im. Vaclava Havla w Pradze 1 kwietnia, a pierwszym samolotem zatankowanym w ramach zawartych kontraktów był Airbus A319 należący do Czech Airlines, w rejsie do Paryża.
Od lat konsekwentnie budujemy silną pozycję zintegrowanego producenta i sprzedawcy paliw lotniczych dla odbiorców hurtowych i linii lotniczych operujących na największych lotniskach w Europie - podkreślił, cytowany w komunikacie PKN Orlen, Zbigniew Leszczyński, członek zarządu płockiego koncernu ds. sprzedaży.
Jak zaznaczył, oferta PKN Orlen, a także stabilność dostaw najwyższej jakości produktów, pozwala tej spółce "we współpracy z zaufanymi partnerami zewnętrznymi sukcesywnie powiększać portfolio nabywców o kolejnych operatorów, będących jednocześnie największymi przewoźnikami lotniczymi na świecie".
PKN Orlen przypomniał, że Międzynarodowy Port Lotniczy im. Vaclava Havla w czeskiej Pradze obsługuje ponad 13 mln pasażerów rocznie. Oferta lotniska to 66 linii lotniczych łączących Pragę bezpośrednio z ponad 154 lotniskami na całym świecie.
To pierwsze zagraniczne lotnisko w portoflio spółki - zaznaczył płocki koncern, przypominając, iż spółka ta dostarcza również paliwo do 13 lotnisk w Polsce i współpracuje z największymi liniami lotniczymi świata, jak np. Qatar Airways, Ryanair, UPS, KLM, Wizz Air i PLL LOT.
Usługi w zakresie magazynowania paliw lotniczych oraz tankowania statków powietrznych w ramach grupy PKN Orlen prowadzi spółka, która ostatnio zmieniła nazwę na Orlen Aviation, działająca wcześniej, od 1997 r., jako Petrolot. W Polsce obsługuje ona porty lotnicze m.in. w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Katowicach i Modlinie i łącznie ok. 300 lotów dziennie. W 2016 r. spółka zatankowała w sumie 500 mln litrów paliwa lotniczego.
W 2012 r. jedynym właścicielem ówczesnego Petrolotu został PKN Orlen - po uzyskaniu zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, płocki koncern odkupił wtedy 49 proc. udziałów w spółce od PLL LOT.
Na podst. PAP