Informacje

Inflacja, według szybkiego szacunku, wyniosła w kwietniu 2,0 proc. r/r

br

  • Opublikowano: 28 kwietnia 2017, 14:13

    Aktualizacja: 28 kwietnia 2017, 14:14

  • Powiększ tekst

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szacunku „flash” w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,3 proc., a w ujęciu rocznym wzrost wyniósł 2,0 proc. - poinformował GUS.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według eksperymentalnego szybkiego szacunku w kwietniu 2017 r. w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,3 proc. (wskaźnik cen 100,3), a w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 2,0 proc. (wskaźnik cen 102,0) – poinformował GUS.

Wstępne dane GUS wskazują, że w kwietniu nie nastąpiło przyspieszenie tempa wzrostu inflacji w Polsce. Ekonomiści przewidywali utrzymanie inflacji na podobnym poziomie do marca. Jak informował wcześniej GUS, w marcu inflacja w Polsce wyniosła 2,0 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym ceny spadły o 0,1 proc.

Jak ocenia Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego, kwiecień przyniósł stabilizację poziomu rocznej inflacji. Wzrosły zapewne sezonowo ceny żywności, odzieży i obuwia (jak zwykle o tej porze roku w związku z wprowadzaniem do sklepów nowych kolekcji), a także ceny użytkowania mieszkań i nośników energii (w związku z podwyżką od 1 kwietnia cen gazu dla gospodarstw domowych średnio o 1,6 proc.). Jednocześnie spaść mogły w kwietniu ceny transportu, jako że ceny paliw średnio nie zmieniły się prawie w stosunku do marca.

W najbliższych miesiącach br. wskaźnik inflacji raczej nie będzie się istotnie różnić od zanotowanego w kwietniu (możliwy jest jego wzrost w okolice 2,1-2,2 proc.r/r), a w drugiej połowie roku może się wręcz obniżać. Dla RPP zatem poziom inflacji nadal będzie czynnikiem zniechęcającym ją do podwyżek stóp procentowych. Z drugiej strony dane miesięczne z gospodarki w pierwszym kwartale br. wskazują, że jej tempo wzrostu jest już bliskie 4,0 proc. r/r, co może skłaniać Radę do zastanawiania się nad terminem pierwszej podwyżki kosztu pieniądza w Polsce. W mojej ocenie RPP może zdecydować się na taki krok dopiero w marcu 2018 r. - komentuje Kurtek.

Czytaj także: Inflacja w strefie euro w kwietniu wyniosła w ujęciu rocznym 1,9 proc.

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych