Informacje

Coraz więcej osób szuka mieszkania za własne pieniądze

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 30 kwietnia 2017, 21:31

  • 0
  • Powiększ tekst

Podniesienie progu wkładu własnego przy udzielaniu kredytów hipotecznych i szybko wyczerpujące się środki z programu "Mieszkanie dla młodych" powoduje, że klienci coraz rzadziej szukają mieszkania na kredyt - wynika z danych platformy Obido. Rynek nie powinien odczuć zmian, bo rośnie liczba klientów inwestycyjnych, którzy dysponują potrzebnymi środkami na zakup mieszkania.

Jeszcze w kwietniu zeszłego roku tylko co piąty szukający mieszkania do kupienia nie potrzebował zaciągać na nie kredytu. Do końca 2016 roku udział klientów gotówkowych systematycznie rósł i na początku roku osiągnął 35 procent. Od kilku miesięcy widoczna jest stabilizacja w strukturze klientów.

Obserwowana tendencja zmniejszenia się liczby klientów poszukujących mieszkania na kredyt, na rzecz gotówkowych, zapewne się utrzyma w kolejnych miesiącach. W tym roku nie będzie już dopłat w ramach programu MDM, więc pewna część klientów kredytowych odłoży decyzję o zakupie na przyszły rok. Z drugiej strony, obserwujemy znaczący wzrost ilości klientów inwestycyjnych, często kupujących po 2-3 mieszkania. Jedno jest pewne, ograniczenie programu MDM i zapowiedź programu Mieszkanie+, nie spowodowały znaczącego spowolnienia rynku – uważa Paweł Gniadkowski z platformy Obido.

tytuł

Od stycznia zakończyło się wprowadzanie zmian zapoczątkowane przez Komisję Nadzoru Finansowego. KNF postulował, żeby kredyty hipoteczne były udzielane klientom posiadającym istotny wkład własny. Od 2014 roku wymagany próg wkładu własnego rósł o 5 punktów procentowych i od 2017 roku wynosi 20 procent. Część banków nadal oferuje pożyczki na 90 procent wartości mieszkania. Dla klientów oznacza to jednak konieczność płacenia wyższych odsetek do czasu, kiedy wpłacone kwoty nie dojdą do poziomu wymaganego wkładu własnego.

Przedstawione dane dotyczą osób szukających mieszkania do kupienia na rynku pierwotnym. Oznacza to, że dopiero za kilka miesięcy dzisiejsi szukający mieszkania będą je kupować za kredyt, bądź wkład własny. Dane powstały na podstawie analizy ponad 100 tys. zapytań o mieszkania kupowane od deweloperów w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu, czyli trzech miastach, gdzie mieszkań buduje się najwięcej w Polsce.

Powiązane tematy

Komentarze