Projekt ustawy o szybkim i bezpłatnym internecie dla szkół w lipcu w Sejmie
Projekt ustawy dotyczący Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej zostanie skierowany w lipcu do konsultacji publicznych - poinformował w Sejmie wiceminister cyfryzacji Marek Zagórski. - Zakładamy, że we wrześniu projekt ten trafi pod obrady wysokiej izby – dodał
Najważniejszym dla nas celem w OSE jest modernizacja polskiej szkoły, zapewnienie dostępu do usług cyfrowych na równym poziomie wszystkim placówkom w Polsce niezależnie od ich lokalizacji - powiedział wiceminister cyfryzacji Marek Zagórski.
Wiceminister przypomniał, że w ubiegłym tygodniu Rada Ministrów przyjęła uchwałę o budowie OSE. Będzie to telekomunikacyjna sieć łącząca jednostki oświatowe, która zapewni im powszechny dostęp do usług i zasobów cyfrowych. W ramach OSE ma być możliwy dostęp do szerokopasmowego, szybkiego Internetu o przepustowości 100 Mb/s.
I co ważne, usługa ta będzie oferowana szkołom bezpłatnie - podkreślił Zagórski.
Rząd postanowił w uchwale, że OSE będzie tworzona w latach 2018-2020. W tym czasie kolejne szkoły będą sukcesywnie podłączane do sieci OSE: w 2018 r. będzie podłączonych 1,5 tys. lokalizacji; w 2019 r. - do 12,7 tys. lokalizacji; w 2020 - do 19,5 tys. lokalizacji.
Zamierzamy wykorzystać na tyle, na ile jest to możliwe istniejącą infrastrukturę, w tym także infrastrukturę Regionalnych Sieci Szerokopasmowych - powiedział Zagórski.
Dodał, że resort jest w kontakcie z marszałkami pięciu województw, którzy zadeklarowali ścisłą współpracę.
Szacujemy, że co najmniej w tych pięciu województwach będziemy dzierżawili, albo w innym systemie wykorzystywali pod potrzeby OSE infrastrukturę RSS. Zakładamy, że to obniży koszty planowanych inwestycji w sprawie OSE co najmniej o 15 proc., a prawdopodobnie więcej - ocenił Zagórski.
Koszty utworzenia oraz funkcjonowania OSE (w tym dostarczania usług szkołom) zostaną pokryte z budżetu państwa oraz Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.
PAP, MS