Nowy podatek może sfinansować budżet UE
Przygotowujemy stanowisko, współpracujemy w ramach Grupy Wyszehradzkiej z innymi krajami, jak sfinansować ubytek w budżecie unijnym po wyjściu z UE Wielkiej Brytanii - powiedział dziennikarzom minister infrastruktury i rozwoju Jerzy Kwieciński.
Na pytanie dziennikarzy, czy Polska zgodziłaby się na podniesienie podatków UE, jako sposobu na załatanie dziury po brexicie, minister Kwieciński powiedział: „ Trwają rozmowy jak ma wyglądać nowa perspektywa, jak finansować dotychczasowe priorytety, w tym te dla nas najważniejsze - czyli politykę spójności i wspólną politykę rolną oraz te nowe priorytety, które się pojawiły „.
Kwieciński zauważył, że po wyjściu z UE Wielkiej Brytanii, drugiej po Niemczech największej europejskiej gospodarki, z której do budżetu UE wpływało rocznie 10-12 mld euro powstała poważna dziura.
Trwają rozmowy, jak ten ubytek sfinansować mając na myśli priorytety już te istniejące, jak i nowe - wskazał.
Jak podkreślił, Polska w tych rozmowach uczestniczy. „Przygotowujemy stanowisko w tej sprawie, współpracujemy w ramach Grupy Wyszehradzkiej z innymi krajami” - wyjaśnił.
Na pytanie o to, czy sposobem na uzupełnienie luki po brexicie mógłby być podatek od transakcji finansowych minister Kwieciński powiedział, że „warto się zastanowić nad nowymi formami finansowania budżetu UE”.
Była taka próba podjęta w poprzedniej perspektywie finansowej, ale była nieskuteczna. Z racji brexitu i nowych wyzwań warto się zastanowić nad podatkiem od transakcji finansowych - powiedział Kwieciński.
Premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu w Brukseli z szefem Komisji Europejskiej KE Jean-Claude’em Junckerem powiedział, że bardzo ucieszył się z tego, co Juncker mówił, że trzeba wzmocnić budżet UE, również przez własne środki.
Tutaj wyraziłem nasze otwarcie co do podatku od transakcji finansowych (FTT) - powiedział premier.
PAP, MS