Informacje

W czwartek 21 czerwca Dzień Wolności Podatkowej

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 19 czerwca 2012, 16:36

  • Powiększ tekst

W najbliższy czwartek przypada Dzień Wolności Podatkowej. Oznacza to, że symbolicznie od tego dnia statystyczny Kowalski przestaje pracować na rzecz rządu, a zaczyna pracować dla siebie i swojej rodziny - podali eksperci Centrum im. Adama Smitha.

Eksperci Centrum poinformowali podczas wtorkowej konferencji prasowej, że w tym roku na opłacenie wszystkich podatków musieliśmy pracować 172 dni. Szef Centrum im. Adama Smitha Robert Gwiazdowski nie wykluczył jednak, że po ostatecznych wyliczeniach może się okazać, że liczba ta się zwiększy.

W 2011 r. Dzień Wolności Podatkowej - według wyliczeń Centrum im. Adama Smitha - miał przypaść na 24 czerwca. Okazało się jednak, że z powodu większych wydatków sektora finansów publicznych dzień, w którym przestajemy "płacić" podatki, a pracujemy tylko na siebie - wypadł 7 lipca.

Pracowaliśmy przymusowo na rzecz polskiego rządu dwa tygodnie dłużej niż wynikało z dostępnych danych, według których ten dzień wyliczaliśmy. W efekcie statystyczny Jan Kowalski w Polsce pracował aż 188 dni, uwzględniając wszystkie podatki

- powiedział wiceprezydent Centrum im. Adama Smitha Andrzej Sadowski.

Dzień Wolności Podatkowej wylicza się na podstawie przewidzianego na dany rok udziału wydatków publicznych w PKB kraju. Im większy jest ten udział, tym dłużej musimy pracować, by zapłacić wszystkie daniny wobec państwa i tym później przypada moment, od którego pracujemy już na własny rachunek. Mniejszy udział wydatków publicznych w PKB to mniej podatków do zapłacenia, krótszy czas pracy, by na nie zarobić, a co za tym idzie - wcześniejszy Dzień Wolności Podatkowej.

jm/PAP

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych