PSL marzy o silnych sołtysach
Klub PSL-UED składa w Sejmie projekt ustawy o sołtysach i radach sołeckich, który przewiduje wzmocnienia ich pozycji. To wszystko po to, aby podziękować człowiekowi, który odpowiada za los swojej małej wspólnoty - podkreślił poseł Piotr Zgorzelski.
Zgorzelski przypomniał na czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie, że 11 marca jest dniem sołtysa.
To jest dzień, w którym dziękujemy tym wszystkim ludziom, którzy społecznie pracują na rzecz swoich wspólnot. Dlatego PSL-UED składa ponownie już wcześniej odrzucony przez PiS projekt ustawy o sołtysach i radach sołectw - oświadczył poseł.
Jak dodał, projekt przewiduje, że czynności, które wykonują sołtysi mają charakter zadań publicznych. Podkreślił, że dotyczy on także wynagrodzenia dla sołtysów.
Mamy tutaj na myśli połowę najniższego wynagrodzenia, co jednocześnie skutkuje przystąpieniem sołtysów do systemu emerytalno-rentowego - podkreślił Zgorzelski.
To wszystko po to, aby tę władzę pierwszego kontaktu, tego człowieka, który odpowiada za los swojej małej wspólnoty uhonorować i mu podziękować - dodał poseł PSL-UED.
Sołectwo może zostać powołane z inicjatywy rady gminy lub jej mieszkańców. Organem uchwałodawczym w sołectwie jest zebranie wiejskie, natomiast organem wykonawczym jest sołtys, którego wspiera rada sołecka. Sołectwo jako jednostka pomocnicza rady gminy nie ma osobowości prawnej, nie może więc podpisywać żadnych umów, ale może proponować, zachęcać gminę np. do inwestycji na swoim terenie.
W uzasadnieniu do projektu posłowie PSL napisali, że konieczne jest „dookreślenie” roli sołtysa oraz uwzględnienie faktu, że wykonywane przez niego zadania mają charakter zadań publicznych.
W projekcie zaproponowano, by rada gminy ustanawiała zasady na jakich sołtysom oraz członkom rady sołeckiej będzie przysługiwała dieta lub zwrot kosztów podróży służbowej. Ludowcy chcą, żeby niezależnie od tego, sołtysom przysługiwało wynagrodzenie związane z pełnioną funkcją, w wysokości połowy minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w Polsce.
Według posłów PSL wzmocnieniu roli sołectw posłuży propozycja, wedle której będą one mogły działać tak, jak organizacje pożytku publicznego; dzięki temu lokalne wspólnoty będą miały szersze uprawnienia w pozyskiwania pozabudżetowych środków na wykonywanie planowanych zadań.
Na podst. PAP