Fabryka kotłów sprzedana
Towarzystwo Finansowe Silesia (TFS) sfinalizowało w czwartek transakcję zakupu Fabryki Kotłów Sefako SA w Sędziszowie (Świętokrzyskie). Zdaniem dotychczasowego właściciela - funduszu Mars - Sefako to przykład skutecznej restrukturyzacji spółki, która kilka lat temu walczyła o przetrwanie
W czwartek w Sędziszowie podpisano umowę nabycia 95,97 proc. akcji fabryki przez katowickie Towarzystwo Finansowe Silesia - należącą do Skarbu Państwa spółkę inwestycyjną, nadzorowaną przez Ministerstwo Energii. TFS kupiło firmę od MS Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych SA, zarządzającego funduszem Mars (Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych).
Strony nie ujawniły wielkości transakcji.
Gdy pięć lat temu fundusz Mars kupował sędziszowskie przedsiębiorstwo od sprzedającego część swoich aktywów Polimeksu-Mostostalu, wartość Sefako przekraczała 72,3 mln zł.
Uczestniczący w czwartkowym podpisaniu umowy wiceminister energii Tadeusz Skobel pozytywnie ocenił nabycie Sefako przez TFS.
Jest to stabilny inwestor, który dzięki doświadczeniu obecnego zarządu pozwoli spółce wykorzystać dobre perspektywy rynkowe” - wskazał wiceminister,
przypominając, że Silesia uczestniczyła w wielu ważnych przedsięwzięciach restrukturyzacyjnych.
TFS ma swój udział w stabilizacji finansowej Polimeksu-Mostostal, Polskiej Grupy Górniczej oraz Jastrzębskiej Spółki Węglowej. W ramach budowy synergii w grupie kapitałowej TFS liczę też na podjęcie współpracy pomiędzy TFS, Sefako oraz Instytutem Automatyki Systemów Automatycznych we Wrocławiu - powiedział Skobel.
Prezes TFS Jadwiga Dyktus zaznaczyła, że zakup Sefako to element realizacji strategii firmy oraz budowy synergii w grupie kapitałowej, do której należą spółki z branży górniczej, energetycznej i hutniczej.
Jako nowy właściciel utrzymamy profil działania przedsiębiorstwa oraz położymy nacisk na rozwój produktowy spółki w kierunku zwiększenia innowacyjności oferowanych rozwiązań. Widzimy też możliwość umocnienia pozycji spółki na rynku krajowym, jako jednego z liderów biorących udział w realizacji programu modernizacji elektrociepłowni - powiedziała prezes Dyktus.
Dla funduszu Mars - jak mówił pełniący obowiązki prezesa MS TFI Leszek Milczarek - transakcja oznacza zakończenie udanej inwestycji.
Mimo tego, że jeszcze kilka lat temu spółka borykała się z problemami i musiała wręcz walczyć o przetrwanie, udało nam się - choć nie wszystkie posunięcia były łatwe i oczywiste - doprowadzić do sytuacji, gdzie fabryka jest stabilną, generującą zysk firmą z dużymi perspektywami - ocenił prezes.
„Zachowaliśmy kilkaset miejsc pracy i doprowadziliśmy do sytuacji, kiedy znowu zatrudnia się nowych pracowników. Dzisiaj bez przesady możemy powiedzieć, że Sefako jest przykładem tego, że projekty restrukturyzacyjne można, choć nie bez przeszkód, realizować w sposób bardzo skuteczny” - mówił Milczarek, wskazując, iż firma poszukuje obecnie swoich rynkowych szans, oferując nowe produkty.
Sefako to wiodący krajowy producent kotłów energetycznych, mających zastosowanie w energetyce zawodowej, przemysłowej, przetwórstwie, przemyśle ogrodniczym. Około 85-90 proc. przychodów firma generuje z kontraktów zagranicznych - kotły z Sędziszowa trafiają na rynki Niemiec, Danii, Francji, Finlandii, Włoch i Rosji. Nowy właściciel zamierza rozwijać także działalność firmy na rynku polskim, w związku m.in. z planowanymi inwestycjami w energetyce i ciepłownictwie oraz zaostrzaniem norm ekologicznych.
Sefako działa od 1974 r. Jest jednym z największych pracodawców w regionie świętokrzyskim - wraz ze spółkami zależnymi (Centralne Biuro Konstrukcji Kotłów w Tarnowskich Górach oraz Sędziszowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej) zatrudnia ponad tysiąc osób.
Dotychczasowy właściciel Sefako, MS Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, zarządza Funduszem Inwestycyjnym Zamkniętym Mars oraz Funduszem Inwestycyjnym Otwartym MS Parasolowy FIO. MARS FIZ, który jest stroną transakcji, zarządza portfelem spółek z sektora remontów i budowy statków oraz produkcji konstrukcji stalowych, a także pięciu spółek, których głównymi aktywami są nieruchomości.
Przejęcie firmy kooperującej z energetyką jest zgodne ze strategią Silesii, która jest zaangażowana w wiele przedsięwzięć restrukturyzacyjnych, m.in. w górnictwie (poprzez objęcie udziałów w PGG, wsparcie JSW oraz zakup pakietu akcji koksowni Victoria), kolejnictwie (w spółce Torpol) i hutnictwie (Walcownia Rur Silesia). Towarzystwo współpracowało też z MS TFI w ramach realizacji rządowej strategii na rzecz zrównoważonego rozwoju gospodarczego, poprzez udział w projekcie koncentracji aktywów stoczniowych w Szczecinie.
SzSz (PAP)